Beton polerowany Silicol Renova

 

beton polerowany w obiektach przemysłowych

Jako jedna z pierwszych firm w Polsce wprowadziliśmy do swojej oferty polerowany beton. Przez lata wykonywania polerowanego betonu doskonaliliśmy naszą technikę. Dobieraliśmy coraz lepsze narzędzia diamentowe. Coraz skuteczniejsze preparaty chemiczne (utwardzacze, impregnaty zabezpieczające). Zmieniliśmy proces obróbki – ze szlifowania i polerowania na sucho, na szlifowanie i polerowanie na mokro. Zoptymalizowaliśmy proces dla większej wydajności i jeszcze lepszego efektu dla klienta. Oto on – beton polerowany w technologii Silicol Renova.

Spis treści:

  1. Czym jest beton polerowany?
  2. Beton szlifowany, a beton polerowany – różnica
  3. Jakich betonów nie polerujemy?
  4. Dla kogo polerujemy beton?
  5. Beton polerowany – gdzie się sprawdzi?
  6. Polerowany beton – gdzie się nie sprawdzi?
  7. Technologia wykonania betonu polerowanego
  8. Zalety polerowanego betonu
  9. Wady polerowanego betonu/a>
  10. Od czego zależy cena za beton polerowany?
  11. Ile kosztuje beton polerowany?

Czym jest beton polerowany?

Beton polerowany to technologia renowacyjna, która polega na mechanicznej obróbce posadzek betonowych narzędziami diamentowymi. W trakcie procesu obróbki przechodzimy od narzędzi o niskiej gradacji (duże ziarno diamentu), do narzędzi o wyższej gradacji (niższe ziarno diamentu). W trakcie obróbki mechanicznej dodatkowo wzmacniamy posadzkę chemicznie poprzez impregnację preparatem utwardzających (dogęszczającym strukturę betonu). Połączenie szlifowania, polerowania i impregnacji zastosowanej w odpowiednej kolejności daje betonowe posadzki polerowane. Opcjonalnie można zabezpieczyć taką posadzkę preparatem ochronnym typu guard.

Beton szlifowany, a beton polerowany – różnica

Mała różnica w nazewnictwie, a kolosalna w jakości powierzchni. Beton szlifowany zaczyna się już po przeszlifowaniu posadzki narzędziem o bardzo grubym diamencie np. #50 (gruba struktura) i #100 (beton szlifowany). Niestety, tak obrobiona powierzchnia nie nadaje się bez dodatkowej obróbki do użytkowania jako gotowa posadzka betonowa. Jest zbyt otwarta, zbyt porowata, zbyt chłonna. Będzie się szybciej wycierała, z czasem pyliła. Będzie też bardzo trudna do utrzymania w czystości.

Przy gradacji #200 mówimy już o betonie honowanym (wygładzanym), a przy gradacji #400 o betonie gładko honowanym. Przy odpowiedniej obróbce chemicznej (utwardzenie, zabezpieczenie) w pewnych warunkach jest to posadzka, którą można już użytkować.

Polerowany beton zaczyna się tak naprawdę dopiero od gradacji #800. Posadzka betonowa po obróbce tym narzędziem faktycznie jest wypolerowana, choć jest to niski połysk. Jednak w przemyśle jest on obowiązującym standardem.

Jakich betonów nie polerujemy?

Nie wszystkie betony nadają się do polerowania. Głównie ze względu na swoją klasę, wytrzymałość i porowatość. Nie polerujemy jastrychów cementowych – czyli podkładów betonowych o strukturze pumeksu. Chudych betonów też nie polerujemy. Betonów klasy słabszej niż stare oznaczenie B20. Mamy doświadczenia wykonawcze, które pokazują, że betony trochę słabsze niż posadzkowe betony w klasie C20/25 daje się polerować z dobrym rezultatem po ich wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu.

Nie wykonujemy betonu polerowanego w domach, rezydencjach i obiektach innych niż przemysłowe czy komercyjne. Na małych powierzchniach posadzkarzom zwykle bardzo trudno uzyskać dobrej jakości posadzkę przemysłową, z której wychodzi bardzo dobra wypolerowana posadzka.

Dla kogo polerujemy beton?

Dla firm, którym w zakresie posadzek wystarcza przemysłowa posadzka betonowa, ale oczekują wyższego standardu posadzek (dotyczy nowych posadzek). Przede wszystkim jednak dla inwestorów, których posadzki betonowe wykazują pierwsze oznaki zużycia czy degradacji. Zaczynają pylić, nadmiernie się wycierać, straciły blask, stały się nasiąkliwe i trudne do utrzymania w czystości. Takie posadzki znajdują się głównie w obiektach przemysłowych, halach produkcyjnych, magazynach, logistyce.

Beton polerowany – gdzie się sprawdzi?

Beton polerowany sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby układania posadzek żywicznych. Świetnie sprawdza się w obiektach z ruchem wózków paletowych (magazyny, centra dystrybucyjne). Sprawdzi się również w niektórych obszarach produkcyjnych (produkcja sucha, produkcja lekka, bez agresji chemicznej).

Polerowany beton – gdzie się nie sprawdzi?

Beton polerowany nie sprawdzi się w obiektach gdzie występuje średnia i mocna agresja chemiczna. Podłoga betonowa jest posadzką mineralną, która pomimo impregnacji i zabezpieczania preparatami ochronnymi degraduje się nieodwracalnie. Pamiętajmy, że beton nie jest odporny na sól, kwasy organiczne, chłodziwa, oleje, płyny eksploatacyjne z pojazdów. W takich warunkach dużo lepiej sprawdzą się posadzki żywiczne.

Beton polerowany nie sprawdzi się również w miejscach gdzie pojawia się woda w połączeniu ze spadkami w posadzce. W pewnych okolicznościach taka posadzka przestaje być bezpieczna.

Technologia wykonania betonu polerowanego

Od kilku lat stosujemy technologię polerowania betonu Silicol Renova. Jest to metoda polerowania betonu na mokro (tylko ostatni krok wykonujemy na sucho). Dzięki polerowaniu na mokro udało nam się skrócić proces obróbki betonu bez rezygnowania z wysokiej jakości uzyskanej powierzchni. Zastosowanie odpowiednich preparatorów chemicznych od Silicol System pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty. W efekcie zastosowania tej technologii powstaje nowoczesna podłoga betonowa. Inwestor uzyskuje posadzkę z betonu o lepszej estetyce i parametrach użytkowych.

Zalety polerowanego betonu:

  • Możliwość wykonywania regeneracji posadzek partiami – nie trzeba wyłączać całego zakresu remontu w jednym czasie. To daje opcje renowacji posadzek w zakładach na ruchu.
  • Jest dość szybki do wykonania – w ciągu jednego cyklu roboczego można wykonać nawet kilkaset metrów kwadratowych renowacji „na gotowo” i zaraz po wykonaniu użytkować. Optymalnie, gdy wykonany zakres może odczekać 72 godziny, ale jeśli nie ma innego wyjścia, to można śmigać po posadzce zaraz po zakończeniu prac.
  • Podnosi estetykę nie tylko posadzki, ale i całej firmy. Posadzka to jedna z najbardziej rzucająca się w oczy powierzchnia na każdym obiekcie przemysłowym. Zadbana i czysta posadzka dobrze świadczy o Inwestorze.
  • Można zastosować tę technologię wielokrotnie w trakcie całego cyklu życia posadzki betonowej. Dzięki temu wydłużamy żywotność naszych posadzek. W posadzkach betonowych warstwa betonu jest tak gruba, że możemy wielokrotnie taką posadzkę szlifować i polerować.
  • Jest dość oszczędną posadzką ponieważ:
    • Jest tańszy niż najtańsza posadzka żywiczna cienkowarstwowa, czyli malowanka.
    • Odbija światło i można zaoszczędzić na oświetleniu.
    • Łatwo się go naprawia – wystarczy ponownie wypolerować.
    • Sprząta się bez wysiłku i nadmiernych kosztów – wystarczy regularnie i konsekwentnie stosować się do wskazówek eksploatacji i konserwacji posadzki z betonu polerowanego.

Wady polerowanego betonu:

  • Nie jest rozwiązaniem na każdy problem z posadzkami betonowymi, bo są miejsca, gdzie nie zda egzaminu.
  • Również się zużywa, tylko wtedy jego odnowienie, odświeżenie jest szybsze i tańsze niż jakakolwiek inna technologia naprawcza.

Jeśli wyżej wymienione wady polerowanego betonu nie są przeszkodą, a szereg zalet przekonuje Was o wyborze tej technologii do regeneracji waszej posadzki, to zapraszamy do kontaktu celem omówienia waszego projektu.

Od czego zależy cena za beton polerowany?

  • Cena betonu polerowanego zależy głównie do stanu wyjściowego posadzki. Im posadzka bardziej zniszczona i zdegradowana, tym więcej cykli szlifiersko-polerskich trzeba zastosować, aby uzyskać pożądany efekt. Zawsze sprawdzamy to jak głęboko trzeba szlifować (usuwanie wierzchniej warstwy), aby dostać się do tego co mocne i zwarte.
  • Jeśli dodatkowo w grę wchodzą naprawy powierzchni posadzki w postaci uzupełniania ubytków i naprawy pęknięć, to również ma przełożenie na cenę. Podobnie jak konieczność usuwania oznakowania poziomego.
  • Wysokość ceny zależy również od wielkości powierzchni do wykonania. Inaczej wycenia się małe powierzchnie, skomplikowany układ pomieszczeń (zakamarki, wąskie aleje regałowe) a inaczej duże, otwarte powierzchnie.
  • Na cenę mają również wpływ warunki pracy – prace nocne, prace weeknedowe, prace w bardzo krótkich terminach, gdzie trzeba zmobilizować więcej ekip i sprzętu.

Ile kosztuje beton polerowany?

Wiele firm podaje ceny jednostkowe za wykonanie 1 m2 betonu polerowanego od pewnej ceny minimalnej. U nas cena betonu polerowanego w technologii Silicol Renova zaczyna się od 40,00 zł netto/m2.

Ostateczną wycenę kalkulujemy po rozpoznaniu wszystkich czynników mających wpływ na cenę, często po dokonaniu wizji lokalnej.



Przykładowe realizacje naszych posadzek betonu polerowanego w technologii Silicol Renova:

Więcej ciekawych materiałów o posadzkach na YouTube

Zaremba Posadzki na Facebooku