Blog

 

Posadzka epoksydowa zamiast płytek w garażu

Posadzka epoksydowa zamiast płytek w garażu

Nieodzownym elementem każdego nowobudowanego domu jest garaż. Podczas rozmów z klientami na temat posadzek w garażu często pada pytanie: czym można zastąpić płytki na posadzkę?

Najlepszym rozwiązaniem jest posadzka przemysłowa na bazie żywicy epoksydowej. Nie jest powalająco droga, ale estetyczna i bez tych brudnych fug, jak w przypadku kafli. Ponadto taka posadzka jest bardziej odporna na czynniki chemiczne takie jak olej, benzyna, płyn chłodniczy czy płyn do spryskiwaczy, niż zwykły podkład cementowy lub fugi cementowe, które standardowo stosuje się przy układaniu płytek na posadzkach w garażu.

Może to być rozwiązanie gładkie, z lekkim połyskiem, lub posadzka na bazie zasypu kwarcowego z kolorowego kruszywa o lekko szorstkiej powierzchni.

Posadzka epoksydowa samorozlewna

Gładka, rozlewna posadzka epoksydowa nadaje się wszędzie tam, gdzie ważna jest estetyka: ładny, reprezentacyjny samochód, na gładkiej posadzce, z pełnym odbiciem auta – każdy detal widoczny w podłodze. Co powiedzielibyście na czerwone Ferrari zaparkowane na czarnej, połyskującej podłodze? Epoksydowa posadzka samorozlewna o wyglądzie tafli wody jest dla estetów.

Z taką posadzką doskonale komponuje się zadbane obejście z kostką brukową i kamieniem naturalnym. Posadzka epoksydowa bez kruszywa jest elegancka w swojej prostocie, bez udziwnień i dodatkowych elementów. W swoim wyglądzie jest szlachetna – gładka i połyskująca.

Jeżeli życzycie sobie wprowadzić trochę zamieszania na posadzkę można zastosować kolorowe płatki – tzw. chipsy. Uzyskacie dzięki temu ciekawy, niepowtarzalny efekt, o nieograniczonych możliwościach kolorystycznych. Posadzka epoksydowa może mieć dowolny kolor z palety RAL, a do tego chipsy w kilku kolorach i kilku wielkościach płatków.

Posadzka epoksydowa zacierana z kruszywem kwarcowym

Posadzka epoksydowa z kruszywem kwarcowym sprawdzi się tam, gdzie nie przejmujemy się estetyką. Ważne są walory wytrzymałościowe i niechęć do częstego sprzątania. W ostateczności dla zachowania czystości można ją sprzątać raz na kwartał. Posadzka z kruszywem jest raczej dla tych, którzy lubią pogrzebać w silniku, mieć czyste i bezpieczne środowisko pracy i przede wszystkim nie przejmować się posadzką… przecież to tylko posadzka w garażu.

Posadzki epoksydowe nie są jednak cudownym remedium na całe zło. Nawet posadzki z rodowodem przemysłowym wymagają pielęgnacji. Trochę się zużywają, z czasem rysują.  Tu trzeba przypomnieć o genezie takich rozwiązań – hale przemysłowe, gdzie to ma funkcjonować i tylko przy okazji wyglądać.

Na koniec jedna uwaga: wybór ostatecznego materiału do wykończenia posadzki w garażu należy wybrać ZANIM wykonamy podkład. Pod żywicę podkład betonowy powinien być wykonany wedle ściśle określonych wytycznych, bo musi mieć wystarczające parametry wytrzymałości, żeby móc na nim zaaplikować żywicę.

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku