Blog

 

Naprawa posadzki betonowej (rozwarstwienie betonu)

Naprawa posadzki betonowej (rozwarstwienie betonu)

Rodzaj realizacji: naprawa rozwarstwiającej się posadzki betonowej

Klient: producent farb i chemii budowalnej do tworzenie ścian dekoracyjnych marki Jeger – firma Global Point z Biskupic Podgórnych, w woj. dolnośląskim.


Problem do rozwiązania:

W nowo budowanej hali coś z przemysłową posadzką betonową poszło bardzo nie tak. Po kilku tygodniach od wykonania płyta betonowa zaczęła się rozwarstwiać na głębokości około 1,5 cm. Skutkowało to licznymi spękaniami powierzchni posadzki i praktycznie uniemożliwiało dalszą realizację inwestycji. Problem z posadzką miał ogromny wpływ na przesunięcie uruchomiania produkcji (dostawa linii produkcyjnej oraz regałów do części magazynowej hali). Nie było czasu do stracenia.

Rozwiązanie:

Bazując na wykonanej ekspertyzie budowalnej naprawa posadzki betonowej polegał na sfrezowaniu wierzchniej warstwy betonu na głębokość 6 cm, wykonaniu nowej wierzchniej warstwy płyty betonowej na warstwie czepnej i wykonaniu posadzki kwarcowo-żywicznej jako ostatecznej posadzki? Dlaczego tak? Wzięliśmy pod uwagę koszty naprawy – o wymianie całej płyty betonowej nie było mowy ze względu na czas i pieniądze. Z kolei wymiana 6 cm betonu nie daje wystarczającej masy betonu aby utwardzać ją powierzchniowo posypką utwardzającą i uzyskać wystarczająco dobrą posadzkę. Dlatego mniej usuwania, nowa warstwa wyrównawcza i posadzka kwarcowo-żywiczna zacierana nie górę.

Technologia wykonania:

Trudność polegała również na tym, że do prac trzeba było skoordynować 3 firmy (firmę od obróbki betonu – frezowanie i utylizacja gruzu, obróbka krawędzi, firmę od wykonywania betonu na warstwie czepnej oraz firmę od posadzek żywicznych). Po naszej stronie było wykonanie posadzki żywicznej, jednak pozwolę sobie przedstawić cały zakres prac dla tego, dość wymagającego projektu.

Zakres prac:

Usunięcie rozwarstwionej warstwy betonu z naddatkiem. Wykonanie nowej warstwy betonu na warstwie czepnej – mokre w suche. Zaklejanie dylatacji nacinanych. Gruntowanie podłoża z zasypem kwarcowym. Ułożenie warstwy zasadniczej posadzki z barwionym piaskiem kwarcowym – kolor gotowej posadzki – jasno szary. Ułożenie warstwy zamykającej z żywicy transparentnej. Odtworzenie dylatacji nacinanych i ich uszczelnienie. I voila, posadzka gotowa, można się wprowadzać.

Korzyści z wybranego rozwiązania:

  • Zastosowane rozwiązanie okazało się tańsze niż kucie całej posadzki i wykonanie nowej posadzki betonowej
  • Nasze rozwiązanie okazało się szybsze niż kucie całej posadzki i wykonanie nowej posadzki betonowej
  • Posadzka kwarcowo-żywiczna ma lepsze parametry użytkowe niż przemysłowa posadzka betonowa.
  • Klient była tak zadowolony z jakości uzyskanej powierzchni, że dodatkowo zlecił wykonanie posadzki w laboratorium, a później przyznał, że gdyby wiedział, ze to tak dobrze wyjdzie to w niektórych pomieszczeniach zrezygnowałby z płytek na rzecz naszej posadzki kwarcowo-żywicznej zacieranej.


ARTYKUŁY NA BLOGU

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku