Podkłady betonowe

 

Podkłady betonowe i podkłady cementowe

Podkłady betonowe zwane jastrychami cementowymi lub posadzkami maszynowymi

Każdy kto myśli o budowie domu lub remoncie mieszkania prawdopodobnie będzie potrzebował wykonać podkład betonowy. Podkłady nazywane są różnie: szlichta, wylewka, posadzka, gładź podłogowa, rzadziej używa się określenia jastrych czy podkład podłogowy. Fachowcy dzielą podkłady na betonowe, cementowe i anhydrytowe.

Nasza firma wykonuje podkłady betonowe i podkłady cementowe.

PODKŁADY BETONOWE

Podkłady betonowe wykonywane są z betonu. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystko co powstanie w pompie do betonu jest mieszanką betonową. Beton to masa o plastycznej konsystencji, w której zastosowano kruszywa o średnicy do 16 mm. Struktura podkładu jest bardziej zwarta, pełna, bez dużej ilości porów. Dzięki większej ilości cementu, grubemu kruszywu oraz dodatkom uplastyczniających, a także technologii wykonania typowej dla posadzek betonowych uzyskujemy bardzo wysokie wytrzymałości, których nigdy nie osiągniemy przy zastosowaniu podkładów cementowych.

Podkłady betonowe w domach i mieszkaniach wykonujemy zgodnie z wymogami niemieckiej normy – Norma DIN 18202 tab. 3 rząd 3. Nie ma polskiej normy określającej wytyczne dotyczące równości posadzek betonowych. Została wycofana bez zastąpienia.

ZASTOSOWANIE: Szczególnie rekomendujemy podkłady betonowe jeśli zamierzacie wykonać w domu posadzkę żywiczną. Dla zastosowania żywic na posadzki wymagane są odpowiednie parametry podkładu w zakresie wytrzymałości na ściskanie i na odrywanie. Podkłady betonowe rekomendujemy również na instalacje ogrzewania podłogowego. W tym zakresie wykonujemy tzw. ciepłe podkłady betonowe.

JASTRYCHY – PODKŁADY CEMENTOWE

Podkład cementowy wykonywany jest na bazie cementu i piasku (kruszywo do 4 mm). Mieszanka cementowa o konsystencji wilgotnej ziemi daje możliwości wykonania podkładu o równości wyższej niż w przypadku podkładu betonowego. To rozwiązanie ma zastosowanie tylko w budownictwie mieszkaniowym. Uzyskujemy wytrzymałości  na ściskanie w granicach 12 – 15 MPa. W razie potrzeby nawet do 20 MPa. Tę wytrzymałość uzyskuje się głównie w warstwie wierzchniej poprzez mechaniczne zacieranie (zagęszczanie) podkładu. Im głębiej, tym podkład jest słabszy. Dlatego wszędzie gdzie potrzebna jest wysoka wytrzymałość podkładów na ściskanie i odrywanie proponujemy bardziej wytrzymałe podkłady betonowe.

ZASTOSOWANIE: Podkłady cementowe zalecamy wszędzie tam, gdzie ułożeniu materiału wykończeniowego podłogi takiego jak: wykładzina, panele, parkiet czy płytki podłogowe nie wymaga bardzo dużych wytrzymałości na ściskanie i odrywanie. Warto stosować podkłady cementowe również tam, gdzie nie jest przewidziane ogrzewanie podłogowe.

Budujesz dom lub potrzebujesz podkładu pod płytki w Twojej hali sprzedaży?

Zaremba Posadzki na Facebooku