Blog

 

Wady i zalety posadzki antypoślizgowej

Wady i zalety posadzki antypoślizgowej

Często klienci zadają pytanie, czy nasza firma może wykonać posadzkę antypoślizgową, która będzie łatwa do utrzymania w czystości. Posadzka antypoślizgowa to dobre rozwiązanie, ale jej utrzymanie w czystości będzie wymagało większego wysiłku niż posadzki gładkiej. To wszystko jest jednak do opanowania. A posadzka przeciwpoślizgowa to sposób, aby poradzić sobie ze śliską podłogą. Tym samym zwiększyć bezpieczeństwo Waszych pracowników i Waszego biznesu.

Posadzka antypoślizgowa – bezpieczna, ale wymagająca

posadzka przeciwpoślizgowa

Zawsze uprzedzamy klienta, że posadzka żywiczna o właściwościach antypoślizgowych ma swoją ciemną stronę, a w zasadzie brudną, ponieważ utrzymanie jej w czystości wymaga więcej pracy i generuje wyższe koszty.

Wynika to z jej chropowatej struktury, gdzie łatwiej zbierają się brud i zanieczyszczania powstałe w wyniku codziennej eksploatacji. Taka powłokę antypoślizgową po prostu trzeba inaczej utrzymywać w czystości.

Gdzie należy stosować posadzki antypoślizgowe?

Przemysł spożywczy

Taką posadzkę wykonujemy z żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Mają one zastosowanie najczęściej w przemyśle spożywczym, tam gdzie jest duża ilość wody: mleczarnie, zakłady mięsne, przetwórstwo rolno-spożywcze. Albo występują duże ilości materiałów suchych i sypkich np. mąka w piekarniach. Niektóre segmentu branży motoryzacyjnej (automotive), gdzie w procesie produkcji poszczególnych elementów stosuje się substancje proszkowe.

Branża meblarska

Często spotykana są również w branży meblarskiej. Szczególnie w tych obszarach, występuje gdzie drobny, lekki pył drzewny powstający przy obróbce drewna. Ten pył potrafi znacząco zmniejszyć tarcie na posadzce i zwiększyć ryzyko poślizgnięcia, a w efekcie upadku. Niekoniecznie cała posadzka musi być wykonana w tej technologii. Czasami w takich przypadkach wystarczy zabezpieczyć otoczenie maszyn – heblarek, centrów obróbczych. A posadzka w ciągach komunikacyjnych może pozostać w niezmienionej formie.

Garaże, parkingi, warsztaty

Posadzki w garażach podziemnych, przydomowych, na parkingach wielopoziomowych, podjazdach, rampach czy w warsztatach samochodowych. Wszędzie tam, gdzie albo działają na posadzkę warunki atmosferyczne i pojawiają się opady. Także w tych miejscach, gdzie wycieki z samochodów zwiększają śliskość posadzek.

Posadzki w spadkach do zmywania dużą ilością wody

W miejscach, gdzie posadzka ułożona jest w spadkach i zmywana jest dużą ilością wody, która w wraz z nieczystościami spływa do kratek ściekowych czy koryt odwadniających. Tam gdzie na posadzce mamy spadki i wodę, również rośnie prawdopodobieństwo upadku.

Na posadzkach, gdzie panują opisane wyżej warunki użytkowania, łatwo o utratę równowagi i wypadek dlatego wymyślono posadzkę antypoślizgową, która przez swoją strukturę ma ograniczać takie ryzyko.

Trik, który wydłuża życie posadzek betonowych na magazynach

Niewielu inwestorów stosuje ten sposób na wykorzystanie właściwości posadzek przeciwpoślizgowych. Zwykle przy bramach, gdzie do hal wprowadzane są samochody dostawcze, ciężarówki, czy ciężki sprzęt posadzki betonowe zużywają się najmocniej. Potęguje to używanie wózków paletowych na zewnątrz hali, a później w środku.

Te środki transportu wwożą na beton z zewnątrz dużą ilość piasku, drobnego kruszywa, innych zanieczyszczeń i przede wszystkim sól. Następnie to wszystko ląduje na posadzce betonowej, na której działa jak papier ścierny z domieszką soli. A to mocno degraduje powierzchnię betonu.

A wystarczy w świetle bramy na jednym lub dwóch polach dylatacyjnych ułożyć posadzki antypoślizgowe i sprawa załatwiona. Posadzka kwarcowo-żywiczna chroni powierzchnię posadzki betonowej. Ma większe odporności niż zwykła posadzka betonowa. Jednocześnie prawie cały piasek z solą zostaje na tej szorstkiej powierzchni i nie przedostaje się w głąb hali. Wystarczy regularnie czyścić te pola i to znacznie wydłuży życie powierzchni betonowych w całym magazynie. Mały zabieg, który działa cuda!

Uwaga śliska podłoga!

Nie dotyczy to podłóg, które są tylko i wyłącznie bardziej śliskie po myciu. Do tego służy specjalne oznakowanie – tabliczki informacyjne „uwaga śliska podłoga!”. To oznakowanie, którym zabezpiecza się umytą powierzchnię, aż do jej wyschnięcia. Chodzi raczej o powierzchnie, które z racji funkcji i sposobu użytkowania są ryzykowne, np. możemy mieć śliską podłogę przemysłową zarówno w stanie suchym, jak i mokrym.

Jak wykonujemy powłokę antypoślizgową?

wykonanie posadzki żywicznej antypoślizgowej

Wiemy już, gdzie powinniśmy zastosować takie posadzki o właściwościach antypoślizgowych. To jak to się teraz robi?

Najprostszym sposobem na wykonanie takiej posadzki jest warstwa żywicy z zasypem kwarcowym.

Trzeba odpowiednio przygotować podłoże – szlifujemy istniejącą posadzkę betonową, gruntujemy i obsypujemy piaskiem kwarcowym (może być kolorowy). Do wykonania ostatniej warstwy używamy żywicy pigmentowanej, a w przypadku piasku barwionego – transparentnej. Tak powstaje posadzka antypoślizgowa kwarcowo-żywiczna sypana. O silnych właściwościach antypoślizgowych. Ma też bardzo dobre parametry na ścieranie.

Posadzka antypoślizgowa o mniejszej szorstkości

posadzka antypoślizgowa

Szorstkość posadzki regulujemy gradacją zastosowanego piasku kwarcowego oraz stopniem dosączenia żywicą warstwy wierzchniej posadzki.

Można również uzyskać gładszą wersję posadzki o dobrych (ale nie takich jak „sypanka”) parametrach posadzki antypoślizgowej – czyli kwarcowo-żywiczną posadzkę zacieraną. Pieszczotliwie nazywamy ją kamiennym dywanem.

Po wykonaniu posadzki pozostaje jeszcze kwestia naniesienia odpowiedniego oznakowania poziomego, czy to techniką klejenia kolorowych taśm, czy malowania odpowiednimi farbami do profesjonalnego stosowania.

Utrzymanie czystości na szorstkich posadzkach antypoślizgowych

Na odbiorze wszystko jest bardzo czyste, sterylne, posadzka prezentuje się przepięknie. Panie z Sanepidu odbierają, wszyscy się cieszą, aż do momentu, kiedy po zwykłym użytkowaniu posadzka zaczyna się systematycznie zabrudzać. Wtedy powstaje pytanie: jak to doczyścić?!

Żeby uzyskać efekt antypoślizgowości, posadzka nie może być gładka – takie są odwieczne prawa fizyki. Musi być chropowata na tyle, żeby pracownik czy użytkownik nie poślizgnął się, gdy jest ona mokra lub jest na niej sypki materiał. Niestety, ale w tych wszystkich porach i mikro zagłębieniach, które powodują antypoślizgowość, szybko zagnieżdża się brud.

Taką posadzkę trzeba częściej czyścić i używać do tego „bardziej zdecydowanych” metod i środków chemicznych (sama woda to za mało). Cały proces utrzymania posadzki w czystości musi być jednak zgodnych zaleceniami użytkowania i konserwacji posadzki antypoślizgowej.

Na posadzkach parkingowych czy produkcji suchej bardzo dużo daje zamiatanie posadzki. Okazuje się, że dwutarczowa zamiatarka napędzana siłą mięśni (pchana) to nieduży wydatek, który znacznie skraca czas sprzątania.

Jeśli regularne mycie nie jest wystarczające, to warto zastanowić się nad okresowym doczyszczeniem takich powierzchni antypoślizgowych.

Po zastosowaniu tego rodzaju posadzek temat „śliska podłoga” przestanie spędzać Wam sen z powiek. Pracownicy będą bezpiecznie wykonywać swoje zadania, a specjalista ds. BHP będzie się cieszył z kolejnego dnia w firmie bez poślizgnięcia.

Autor: Michał Zaremba


Masz pytania dotyczące posadzek antypoślizgowych?

Zapytaj naszego specjalistę telefonicznie – 603 747 782 lub wypełnij formularz kontaktowy:

ARTYKUŁY NA BLOGU

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku