Blog

 

Beton polerowany czy posadzka zacierana?

Beton polerowany czy posadzka zacierana?

W budownictwie przemysłowym królują posadzki betonowe. Standardem są posadzki przemysłowe utwardzone posypkami z impregnatem. Wielu Inwestorów, którzy przymierzają się do wykonania posadzki betonowej w swojej nowej lub starej hali nie rozważa innej posadzki. Choć mają wybór, bo można wybrać posadzki betonowe zacierane, albo polerowane.

Coraz większe rozpowszechnienie polerowania betonu mocno to zmienia. Coraz większa grupa wykonawców posadzek dostaje zapytania na nowe betonowe posadzki polerowane. Czy warto rozważyć beton polerowany na nowej posadzce? Czy jednak pozostać przy posadzce zacieranej? Zobaczmy!

Polerowany beton coraz popularniejszy

Technologia betonu polerowanego wdziera się mocno do firm jako metoda naprawy posadzki betonowej. Początkowo z wielkim oporem, teraz coraz chętniej Inwestorzy decydują się na jej wykorzystanie. Jesteśmy jedną z firm, która była na początku wdrażania tej technologii na polskim rynku.

Zobaczyliśmy jej potencjał. Rozwijaliśmy jako usługę. Później opracowaliśmy autorską metodę polerowania betonu Silicol Renova. Nie mamy wątpliwość, że to przyszłość w renowacji i regeneracji betonowych posadzek przemysłowych. A może również technologia na nową posadzkę betonową?

Renowacyjny rodowód, ale…

Nie ma się co czarować – beton polerowany to przede wszystkim technologia naprawcza – stąd się wywodzi. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ją przy wykonywaniu nowych posadzek w halach magazynowych, halach produkcyjnych, warsztatach itp.

Wszystko zaczyna się posadzki betonowej z utwardzeniem powierzchniowym

Aby wykonać nową posadzkę w technologii betonu polerowanego, warto najpierw wykonać posadzkę betonową powierzchniowo utwardzoną z zastosowaniem suchych posypek do betonu. I taka posadzka, oczywiście dobrze wykonana, bez oszczędzania na materiałach do utwardzenia, świetnie będzie się sprawować przez wiele lat, nawet bez polerowania. Zwłaszcza, jeśli potraktujemy ją płynnym utwardzaczem do posadzek przemysłowych.

Dlaczego warto stosować posypkę do posadzek?

Polerowanie powierzchni posadzki to nie tylko podniesienie walorów estetyczny podłogi betonowej, ale przede wszystkim podniesienie jej właściwości wytrzymałościowych. Tego rodzaju posadzki wykonane w technologii polerowanego betonu są trochę bardziej odporne na eksploatację, mniej się wycierają. Swoją wytrzymałością są podobne do najtwardszych kamieni naturalnych.

Wytrzymałość posadzki na uderzenia oraz ścieranie, a także podniesienie szczelności posadzki uzyskujemy poprzez jej mechaniczne zamknięcie i impregnację. Choć trzeba powiedzieć, że nie jest to szczelność jaką dają posadzki żywiczne.

Czy warto wydać dodatkowo na polerowanie nowej posadzki?

Gdy rządzi użytkowość płyty betonowej…

To zależy od tego, jaki mamy cel. Jestem zdania, że w tym etapie inwestycji – nowy obiekt – niekończenie. Poprawa parametrów użytkowych posadzki nie podnosi się na tyle, aby warto było do tego dopłacić parędziesiąt złotych do 1 m2.

Te słowa mogą dziwić czy nawet zdumiewać. Przecież sprzedajemy technologię betonu polerowanego (narzędzia, chemię do posadzek, pady diamentowe). Czy nie powinno nam zależeć na tym, aby na każdą nową posadzkę promować polerowanie betonu? Nie!

Kierujemy się przede wszystkim potrzebami klientów. Staramy się dostarczyć maksymalną wartość za każdą wydaną przez nich złotówkę. Jeśli klientowi zależy na dobrej, mocnej użytkowej posadzce przemysłowej to lepszym rozwiązaniem będzie posadzka zatarta na gładko z impregnacją krzemianową. Znacznie lepiej zainwestować kilkanaście złotych do 1 m2 na porządną impregnację.

nowa posadzka zacierana

Gdy najważniejsza jest estetyka i indywidualny charakter obiektu

Jeżeli natomiast celem jest również uzyskanie niesamowitego efektu wizualnego, a oprócz tego lepszych parametrów użytkowych, to tak! Jak najbardziej. Bo wygląd posadzki betonowej po polerowaniu robi niesamowite wrażenie. Są takie obiekty, gdzie polerowanie nowej posadzki przemysłowej nadało innej jakości całemu budynkowi.

Oczywiście trzeba spełnić szereg przesłanek, aby taka posadzka w efekcie wyglądała niesamowicie. Od projektu posadzki, projektu mieszanki betonowej, doboru odpowiedniej posypki. Przez logistykę betonu na budowie, samo wykonanie posadzki, jej odpowiednią pielęgnację. Aż po polerowanie posadzki przez wykwalifikowaną firmę. Tu przykład jak taka realizacja może wyglądać:

polerowanie betonu - nowa posadzka

Są też przykłady, gdzie na nowych obiektach nie udało się tego wszystkiego złożyć w całość. Posadzka betonowa polerowana po 14 miesiącach normalnej eksploatacji. Czy tak powinien wyglądać 14-miesięczny beton polerowany?

polerowanie betonu - nowa posadzka

Z drugiej strony, mamy posadzki betonowe, które zostały wypolerowane ponieważ przyszedł czas na naprawę posadzki i jej regenerację. Tu przykładowe posadzki ze sklepu sportowego. To pole było regenerowane po uszkodzeniu powierzchni agresywnymi płynami do usuwania oznakowania poziomego klejonego. Ta próba świetnie sprawdza się już przez kilka lat.

polerowany beton jako technologia naprawcza

Beton polerowany czy zacierany?

Obie technologie posadzki betonowej są dobre. Posadzka zatarta na gładko wygrywa kosztowo w momencie instalacji oraz w terminie wykonania. W zasadzie po 28 dniach od zatarcia posadzka betonowa powinna nadawać się do eksploatacji.

Przy tym samym użytkowaniu może wymagać wcześniejszej regeneracji czy remontu niż posadzka polerowana. Ze względu na codzienne użytkowanie dość szybko stanie się zwykłą podłogą przemysłową. Chyba, że będziemy o nią dbać zgodnie z zaleceniami wykonawcy.

Jeśli bierzemy pod uwagę estetykę, łatwość utrzymania czystość i koszty mycia, to wygrywa beton polerowany. Wiąże się to jednak z większym wydatkiem na początku i dłuższym czasem wykonania posadzki. Którą posadzkę zatem wybrać?

Dla niezdecydowanych najlepsza jest trzecia opcja – zacząć od posadzki przemysłowej utwardzonej powierzchniowo, eksploatować ją przez kilka lat. Dobrze wykonana posadzka betonowa wytrzyma! A po tych kilku latach wykonać regenerację posadzki w technologii polerowanego betonu. I jest wilk syty i Kansas City!

Autor: Michał Zaremba


Masz pytania dotyczące wyboru posadzki do twojego obiektu?

Zapytaj naszego specjalistę telefonicznie – 603 747 782 lub wypełnij formularz kontaktowy:

ARTYKUŁY NA BLOGU

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku