Blog

 

Naprawa dylatacji posadzek na wczesnym etapie

Naprawa dylatacji posadzek na wczesnym etapie

Jednym z elementów posadzek betonowych, które najczęściej ulegają uszkodzeniu są dylatacje, nazywane również szczelinami dylatacyjnymi. Skoro tak często się niszczą, to czy w ogóle są potrzebne?

PO CO MI TE DYLATACJE?

Dylatowanie posadzek betonowych jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej pracy płyty betonowej oraz zapobiegania pęknięciom konstrukcyjnym. Dylatacje wykonujemy nacinając beton do 1/3 lub 1/4 grubości posadzki przemysłowej. W głębi nacięcia dylatacyjnego posadzka pęka. Tak właśnie ma być – beton i tak pęknie, z tą różnicą, iż poprzez dylatacje to my „pękamy beton” tam gdzie chcemy, nie tam gdzie „beton chce”.

Aby zabezpieczyć dylatacje przed zabrudzeniami, wodą, która może się do nich dostać w czasie mycia posadzek, po wyschnięciu płyt betonowej dylatacje wypełnia się sznurem dylatacyjnym i masą trwale elastyczną. Jest to specjalny kit dylatacyjny, który będzie pracował razem z posadzką. Niestety, kit poliuretanowy nie jest tak wytrzymały jak powierzchnia betonowa i z czasem się zużywa, odchodzi, odkleja, częściowo obkurcza. W normalnym, codziennym użytkowaniu posadzki po prostu się zużywa.

PIERWSZE SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Pojawiają się pierwsze ubytki i to jest ten najgroźniejszy moment. Każdy ubytek w dylatacji osłabia ją i naraża na wyłamania kęsów betonu na jej brzegach, wyłupania i ukruszenia płyty betonowej. To powoduje liczne utrudnienia w pracy na hali magazynowej, naraża użytkownika na dodatkowe koszty i zagraża bezpieczeństwu pracowników.
W halach magazynowych, gdzie jest bardzo duży ruch pojazdów, widlaków, a w szczególności wózków paletowych, takie ubytki bardzo niszczą koła wózków. Wymiana tych elementów jest bardzo kosztowna i częsta. Uszkodzeniom ulegają nie tylko same opony, ale nawet felgi czy osie wózków. Po kalkulacji naprawy dylatacji często okazuje się, że jest to zabieg mniej kosztowny od konieczności naprawy sprzętu poruszającego się po hali.

MAŁA NAPRAWA – MAŁE KOSZTY, DUŻA NAPRAWA – POTĘŻNE KOSZTY!

Co więcej, jeżeli pozostawimy nienaprawione dylatacje na dłuższy czas, ich wykruszanie będzie postępować coraz szybciej. W szczególnych przypadkach może to grozić nawet wypadkiem; przykład – wózek widłowy z opuszczonymi widłami wpada w ubytek, przechyla się do przodu, opiera na widłach i przewraca do przodu.

Wyobraźmy sobie co może się stać na hali wysokiego składowania, gdzie wózek ładuje paletę na regał o wysokości 10 metrów. Mały uskok na posadzce – najechanie kołem na uszkodzoną dylatację na tych 10 metrach może spowodować duże przechylenie, wytworzenie dźwigni, która spowoduje albo upadek ładunku na palecie z dużej wysokości, albo przewrócenie całego wózka widłowego wraz z operatorem. Nie warto tak ryzykować i trzeba szybko reagować na pierwsze sygnały uszkodzeń dylatacji. To najwyższy czas na naprawę dylatacji.

DLACZEGO LEPIEJ NAPRAWIAĆ SZCZELINY DYLATACYJNE NA WCZESNYM ETAPIE ICH USZKODZENIA?

Naprawy dylatacji we wstępnej fazie są szybkie i bez poważniejszych przestojów na zakładzie czy hali. Jeśli dylatacje są poważnie uszkodzone, występują znaczne ubytki w betonie, widać zbrojenie, wtedy naprawa jest poważniejsza, wymaga więcej nakładów finansowych i przede wszystkich wyłączenia danej części hali z użytkowania nawet na kilka dni.

CZY LIKWIDACJA DYLATACJI W POSADZKACH JEST MOŻLIWA?

Czy można w takim razie zalać na stałe dylatacje i pozbyć się problemu? Jesteśmy zdania, że nie należy tego robić. Naprawa dylatacji powinna polegać na jej pełnym odtworzeniu – reprofilacji brzegów posadzki betonowej lub zalaniu materiałami naprawczymi i ponownym nacięciu, a następnie wypełnieniu dylatacji. Jeżeli posadzka została zdylatowana to dlatego, że konstruktor zaprojektował takie rozwiązanie i to właśnie dylatacje, a nie np. zbrojenie sprężające beton, ma umożliwiać pracę całej płyty betonowej i zagwarantować jej długie użytkowanie.

Wnioski są proste, jeśli dylatacje zostały przewidziane na posadzce należy o nie dbać, a w przypadku uszkodzeń naprawić je jak najszybciej.

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku