Blog

 

Impregnacja posadzki betonowej

Impregnacja posadzki betonowej

Poplamione i zabrudzone. Szare, bure i nijakie. Wytarte i matowe. Tak do pewnego czasu wyglądała większość betonowych posadzek przemysłowych w polskich firmach. Zarówno na halach produkcyjnych, jak i magazynowych. Do niedawna wygląd posadzki był lekceważony przez właścicieli i administratorów obiektów przemysłowych. Jednak od kilku lat ten trend zaczyna się zmieniać.

Jak Cię widzą, tak Cię oceniają – wszyscy zwracają uwagę na posadzki

doczyszczanie i impregnowanie posadzek przemyslowych betonowych

Obserwujemy to zwłaszcza w zakładach, które należą w całości lub są współwłasnością zagranicznych inwestorów. Ładna i estetyczna posadzka betonowa, która jest łatwa w utrzymaniu czystości staje się jednym z istotnych elementów budujących wizerunek firmy jako czystego, poukładanego i dobrze zorganizowanego przedsiębiorstwa. I to nie tylko w oczach partnerów handlowych – klientów czy dostawców, ale również wśród własnych pracowników.

Jak mam Ci zaufać, skoro nie potrafisz zadbać o swoje posadzki?

Znamy przypadek, kiedy jedna z polskich firm, która budowała nowy zakład zamówiła w hali nową posadzkę betonową w technologii polerowanego betonu. A wszystko po to, żeby zrobić wrażenie na swoim kontrahencie z Dalekiego Wschodu, który rozważał zlecenia polskiej firmie wykonywania dla nich części w tym właśnie zakładzie. Wszystko musiało być robić dobre wrażenie. Jak to mówią: trawa na zielono, posadzki mają się błyszczeć!

Posadzki muszą być gładkie i estetyczne, najlepiej w jak najjaśniejszym kolorze, żeby każda nieczystość mogła być od razu zauważona i uprzątnięta. Tak zwykle wyglądają posadzki nowe przez kilka pierwszych miesięcy po rozpoczęciu ich użytkowania. Niestety pomimo sprzątania posadzki się zużywają. Inicjalnie nałożony impregnat do posadzek zostaje wytarty przez ruch pieszy czy ruch wózków paletowych. I zaczyna się powolny, ale konsekwentny proces degradacji posadzek.

Skąd wiemy, że problem z posadzkami betonowymi narasta?

Beton staje się coraz bardziej porowaty – posadzka zaczyna się otwierać – gołym okiem widzimy strukturę betonu. Co za tym idzie zaczyna coraz łatwiej łapać zabrudzenia i wchłaniać wycieki różnych substancji, takie jak na przykład płyny eksploatacyjne maszyn, oleje. Coraz trudniej nie tylko doczyścić posadzkę, ale również przez dłuższy czas utrzymać ją w należytym stanie.

Impregnacja posadzek to jest to!

impregnacja posadzek

I na to wszystko jest sposób. W takich sytuacjach, kiedy posadzka jest już wyraźnie przybrudzona, ale nie jest jeszcze zdegradowana, można pokusić się o impregnację powierzchni betonowych. Co ciekawe, wiodące firmy wykonujące przemysłowe posadzki betonowe zalecają ich dodatkową impregnację już w trzecim roku ich użytkowania. Pomimo tego, że dalej są na gwarancji. Dlaczego? Bo te posadzki nie są doskonałe, gwarancja nie obejmuje wytarcie się impregnatu, który zabezpieczył posadzkę po jej wykonaniu. A kolejna impregnacja powierzchni betonu wydatnie zwiększa jego żywotność i zapobiega licznym problemom.

Jeżeli jesteśmy w tym szczęśliwym położeniu, że mamy jeszcze nie „zajechaną” posadzkę, to najprawdopodobniej na myciu posadzki i niedrogiej impregnacji się skończy. Jeśli nasza posadzka nadaje się do impregnacji bez dodatkowych napraw to dla Inwestora jest bardzo dobra wiadomość!

I na to wszystko jest sposób. W takich sytuacjach, kiedy posadzka jest już wyraźnie przybrudzona trzeba dokładne doczyścić ją odpowiednią chemią i materiałami ściernymi – padami, szczotkami, czasem przeszlifować narzędziami diamentowymi o odpowiedniej gradacji.

Następnie zaimpregnować posadzkę – domknąć pory betonu preparatami polimerowymi i pozostawić je do wyschnięcia. Po wyschnięciu wypolerować powłokę polimerową polerką o wysokich obrotach. Podczas polerowania powłoki polimerowej wytwarzana jest na jego powierzchni temperatura, która wyzwala dodatkowe reakcje chemiczne. Dzięki temu posadzka jest jeszcze lepiej zabezpieczona przez wnikaniem brudu.

Jak wykonać impregnację posadzki betonowej?

impregnacja posadzki betonowej przemysłowej

Impregnowanie betonu nie musi być trudne. W telegraficznym skrócie: trzeba dokładne doczyścić posadzkę odpowiednią chemią, która ułatwia czyszczenie i materiałami ściernymi – padami, szczotkami. A gdy to nie jest wystarczające należy przeszlifować narzędziami diamentowymi o odpowiedniej gradacji i twardości – czasem wystarczą diamentowe pady czyszczące lub diamentowe pady polerskie.

Ważne, aby to doczyszczenie usunęło zabrudzenia powierzchniowe ograniczające wchłanianie impregnatu, ale nie może ono nadmiernie otworzyć struktury posadzki. Jeśli ta struktura została naruszona – posadzka zrobiła się szorstka, to trzeba będzie ją domknąć mechanicznie, czyli przepolerować.

Wybór impregnatu i jego nałożenie

impregnowanie betonu przed pyleniem

Do wyboru mamy dwie grupy produktowe. Jedne z nich to preparaty wzmacniające strukturę betonu – impregnaty na bazie krzemianu litu, sodu czy potasu. Do tej grupy należą też impregnaty krzemionkowe. Drugą grupą są to preparaty polimerowe (impregnaty powłokowe), które mają właściwości ograniczania chłonności posadzek i zabezpieczania ich przed zabrudzeniami. Dobry impregnat do betonu jest odporny na promienie UV, nie żółknie i chroni przed nagłym wchłanianiem wilgoci (co nie znaczy, że czyni posadzkę hydrofobową).

Następnie trzeba zaimpregnować posadzkę – nałożyć wybrany preparat na powierzchnię betonu zgodnie z instrukcją z karty technicznej preparatu i pozostawić ja do wyschnięcia. Uwaga, niektóre produkty są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, czyli tylko do firm wykonawczych. Ich użycie może wymagać przeszkolenia i uzyskania autoryzacji producenta lub dystrybutora.

Polerowanie zaimpregnowanej posadzki betonowej

impregnat do posadzek

W przypadku preparatów polimerowych po wyschnięciu warto wypolerować powłokę polimerową polerką o wysokich obrotach. Podczas polerowania powłoki polimerowej wytwarzana jest na jego powierzchni temperatura, która wyzwala dodatkowe reakcje chemiczne i przyspiesza jego sieciowanie. Dzięki temu powierzchnia posadzek jest jeszcze lepiej zabezpieczona przez wnikaniem brudu.

Ten zabieg dodatkowo pozwoli nadać połysk. Powierzchnie betonowe delikatnie połyskują, co czyni je bardzo przyjemnymi w odbiorze wizualnym.

Impregnację posadzki należy powtarzać

W zależności od intensywności ruchu i jego rodzaju (ruch wózków widłowych, ruch pieszych) impregnacja posadzki powinna być powtarzana co jakiś czas, żeby utrzymać ją w dobrej kondycji i nie przepłacać za jej codzienne mycie.

Czasem lepiej jest zaimpregnować posadzkę co rok czy dwa lata, niż codziennie wydawać na intensywniejsze mycie czy doczyszczanie posadzek.

Impregnacji betonu nie warto lekceważyć

Jest to stosunkowo prosty zabieg, o niewielkiej cenie, a znakomitych korzyściach, które z niego płyną. Regularne impregnowanie zwiększa odporność betonu na ścieranie i wydłuża jego żywotność. Daje lepsze zabezpieczenie przed wnikaniem brudu, powstrzymuje również pylenie.

Autor: Michał Zaremba

Masz pytanie dotyczące impregnacji posadzek betonowych?

Zapytaj naszego specjalistę telefonicznie – 603 747 782

lub wypełnij formularz kontaktowy:

ARTYKUŁY NA BLOGU

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku