Blog

 

Płyty stropowe i fundamentowe jako posadzki przemysłowe

Płyty stropowe i fundamentowe jako posadzki przemysłowe

Czasami zdarza się, że projektanci projektują posadzki przemysłowe betonowe w pewien specyficzny sposób. Traktują płyty stropowe i fundamentowe jak gotowe posadzki przemysłowe. Dodatkowo zalecają utwardzanie ich powierzchniowo posypkami utwardzającymi. Mają spełniać zadania posadzek w garażach podziemnych (płyty fundamentowe – najniższy poziom) i kolejnych poziomów (płyty stropowe).

Innymi słowy, oczekują od wykonawców, że będą w stanie tak obrobić beton na stropach i fundamentach, że będzie on stanowił finalne wykończenie posadzki, jeśli zabezpieczy się go dodatkowo jakimś impregnatem.

Płyta fundamentowa jako posadzka – genialne…gdyby nie te realia

Z pozoru może się to wydawać genialnym pomysłem – nie ma przecież nic tańszego, niż użycie tego samego betonu do wykonania stropów i posadzek jednocześnie, prawda? W realiach wykonawczych to niestety nie brzmi dobrze, a już rzadko komu się udaje. Zwłaszcza kiedy przychodzi pracować „pod chmurką”. Z dużych ryzykiem opadów atmosferycznych, niskich temperatur czy silnych podmuchów wiatru.

nie zatarta płyta stropowa jako posadzka betonowa

Posadzki przemysłowe to wąska specjalizacja

Poważną przeszkodą jest fakt, że zwykle firmy posadzkarskie nie specjalizują się wykonywaniu prac żelbetowych i na odwrót. Firmy od żelbetów sporadycznie wykonują posadzki przemysłowe. Takie firmy, które robią i jedno i drugie i robią to bardzo dobrze, w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki, no może dwóch.

Beton na płyty inni niż na posadzki

Do wykonania płyt fundamentowych i stropowych stosuje się zupełnie inny rodzaj betonu – zwykle jest to beton towarowy. Tu mamy inne właściwości betonu (szybki przyrost wytrzymałości, inna konsystencja). Na pewno nie jest to beton posadzkowy, który daje się dobrze obrabiać i w efekcie wprawny posadzkarz może uzyskać z niego dobrej jakości posadzkę przemysłową. Nie dość, że ten beton jest innego rodzaju, to jeszcze są to zupełnie inne pieniądze (beton posadzkowy jest droższy od betonu towarowego tej samej klasy). Przekrój płyty fundamentowej jest również inny (co może mieć wpływ na szybkość wiązania betonu).

spękana płyta fundamentowa jako posadzka garażowa

Zbrojenie płyty fundamentowej, a zbrojenie posadzki

Zupełnie inaczej zbroi się również płyty fundamentowe i płyty stropowe, niż płyty posadzkowe. W płytach fundamentowych stosuje się zbrojenie prętami i siatkami. Płyta stropowa również zbrojona jest w ten sposób. Posadzkę przemysłową można z powodzeniem zbroić zbrojeniem rozproszonym – włóknem stalowym czy kopolimerowym.

Zastosowanie innego zbrojenia znacząco przekłada się na jakość wykonanych prac: od tego jak układa się mieszankę betonową, do zacierania betonu i wykończenia gotowej posadzki. Betonowanie płyty fundamentowej a posadzki przemysłowej to zupełni inna bajka.

Ma to szczególne znaczenie gdy dodatkowo wykonawca zobowiązany jest ułożyć, zawibrować i zatrzeć taki beton w spadkach. A często w garażach budynków wielomieszkaniowych dodatkowo stosuje się spadki, aby woda z kół samochodów mogła swobodnie spływać do kratek, odwodnienia czy koryt ociekowych.

Najlepszy układ warstw: posadzka na płycie, posadzka na stropie

Najlepszym układam warstw jest wykonanie płyty fundamentowej i płyty stropowej z betonu towarowego o odpowiednich parametrach i grubościach w poziomie. Może być to powierzchnia zatarta na ostro z tolerancją jak dla chudego betonu, czyli +/- 1 cm.

Dopiero na gotową płytę fundamentową czy strop trzeba ułożyć warstwę oddzielającą w postaci folii, a na to posadzkę przemysłową z betonu posadzkowego. W tej warstwie znacznie łatwiej kształtować spadki i zacieranie betonu daje lepsze efekty. W taki beton można śmiało wmontować posypkę utwardzającą ze znacznie mniejszym ryzykiem odparzeń. Szansa na uzyskanie posadzki przemysłowej dobrej jakości znacząco rośnie.

Jeśli wykończeniem ma być posadzka betonowa zatarta na gładko, to należy przewidzieć wylanie, na już gotowych stropach, betonową posadzkę pływającą wykończoną w standardzie posadzek przemysłowych. To oczywiście trzeba przeliczyć i sprawdzić, czy taka konstrukcja stropu zda egzamin pod obciążeniem płyty posadzkowej.

Ryzyko sklejania warstw

Realizowaliśmy naprawę posadzki garażowej wykonanej na płycie fundamentowej. Wykonawca płyty i posadzki miał skleić warstwą sczepną płytę posadzkową z płytą fundamentową. Niestety, okazało się po czasie, że ten mostek sczepny nie wszędzie zadziałał. Przy sczepianiu warstw betonu można w niektórych miejscach ułożyć beton posadzkowy naprawdę cienko (nawet 6 cm). Jednak trzeba mieć pewność 100% przywierania do podłoża.

Tu się nie udało i tam gdzie betonu było mało (w najcieńszym miejscu około 9 cm) i beton nie przykleił się do betonu, płyta posadzkowa uniosła się w newralgicznych miejscach. Zaczęła też kalwiszować. Między płytą fundamentową, a płytą posadzkową powstały pustki powietrzne, które później trzeba było uzupełniać zaprawami iniekcyjnymi. Postały liczne rysy i pęknięcia płyty posadzkowej, które również trzeba było sklejać odpowiednimi żywicami.

iniekcje pod posadzkowe płyty fundamentowej dennej

Idziemy jednak w posadzkę w płycie, co warto wziąć pod uwagę?

Na dzisiejszym rynku budownictwa mieszkaniowego mamy ciągle większe zainteresowanie kupujących nowymi mieszkaniami niż wolnych mieszkań do zaoferowania. Zwłaszcza w tych atrakcyjnych lokalizacjach. Warto jednak pamiętać, aby nie tylko mieszkania były atrakcyjne, ale również elementy infrastruktury towarzyszącej. Taki elementem jest garaż podziemny, a w nim nasza bohaterka – posadzka garażu.

Malowanka w garażu

Jeśli już bardzo upieramy się przy wykonaniu posadzki przemysłowej z płyty fundamentowej to najlepiej od razu przewidzieć na nią system żywiczny. W wersji budżetowej może to być system malowany. UWAGA! Przez producentów żywic nie jest rekomendowany jako posadzka parkingowa pod ruch kołowy. Praktyka pokazuje jednak, że te systemy całkiem nieźle radzą sobie w garażach wielostanowiskowych (mamy takie realizacje). Jak wygląda to kosztowo – można przeczytać w artykule Malowanie posadzek żywicami – przewodnik po kosztach.

UWAGA TECHNICZNA! Aby posadzka malowana wyszła dobrze płytę warto utwardzić 1,5-2 kg posypki i zatrzeć minimum na mat (nie na gładko). Posadzka cienkowarstwowa pokaże wszystko co będzie w podłożu. Nie możemy podchodzić do tego na zasadzie: jak na górę idzie żywica, to można płytę wykonać byle jak. To tak nie działa. Powierzchnia płyty musi być przyzwoicie wykonana. W przeciwnym razie to co zaoszczędzicie na takiej płycie, wydacie z nawiązką na jej przygotowanie pod żywicę malowaną. Warto też nałożyć impregnat zabezpieczający przed nagłym odparowaniem wody, aby ograniczyć powstanie siateczki spękań.

naprawy ubytków w płycie fundamentowej posadzkowej

Najlepsze rozwiązanie: posadzka parkingowa

Jeszcze lepsza opcja to posadzka parkingowa. 1,5 mm system z piaskiem kwarcowym dedykowany do garaży podziemnych, naziemnych i parkingów. Znosi duże obciążenie ruchem, ma też bardzo dobre odporności na czynniki chemiczne. Bardzo dobrze wygląda i podnosi ogólne wrażenie na temat standardu wykonania nie tylko posadzki, ale inwestycji w ogóle.

Tu naszym zdaniem nie trzeba specjalnie utwardzać płyty fundamentowej posypką. Ten 1,5 mm system parkingowy przykryje drobne niedoskonałości zacierania gołego betonu. Nie zmienia to jednak faktu, że tu również trzeba powierzchnię wykonać przyzwoicie i zatrzeć na mat.

Dlaczego rekomendujemy posadzki żywiczne do garaży?

Z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że w użytkowaniu sprawdzają się najlepiej. Prawidłowo wykonane mają znacznie większą żywotność niż okres gwarancji. Gdy taka posadzka jest prawidłowo eksploatowana i regularnie sprzątana posłuży użytkownikom przez długie lata. Stanie się też wizytówką waszej inwestycji.

Po drugie, ponieważ wiemy jak wygląda proces budowalny. Budowa takiego budynki wielomieszkaniowego może potrwać kilka lat. W tym czasie ta płyta fundamentowa, a po jej zadaszeniu poziom garażu, staje się składowiskiem materiałów budowlanych. Zwłaszcza stali, która spoczywa na betonie. Ten garaż wielokrotnie zalewa woda opadowa. A ta stal tam sobie leży i koroduje. I odbarwia ten beton, co później jest nie do usunięcia. I te płyty OSB, które czasami kładzie się dla zabezpieczenia też namakają i niszczą te powierzchnię betonu.

PYTANIE: Szanowny Panie Kierowniku Budowy: czy nie lepiej mieć przewidzianą żywicę i w skomplikowanym procesie budowy tej inwestycji nie musieć się tym przejmować?

Ryzyko powstania niedoskonałości na takiej płycie jako gotowej posadzce jest bardzo duże. Wżery, raki, nieprawidłowe zatarcie powierzchni. Opad deszczu przy betonowaniu i plan piękniej i wytrzymałej posadzki spełzają na niczym. W zasadzie po takim zalaniu betonu przez deszcz czy śnieg i jej przemrożenie przechodzimy w tryb naprawczy.

Skąd my to wiemy? Dość regularnie zwracają się do nas generalni wykonawcy i deweloperzy, którzy planowali właśnie taką posadzkę betonową z płyty fundamentowej czy stropu. A realizacyjnie coś poszło nie tak i trzeba ratować sytuację.

płyta fundamentowa jako posadzka w garażu

Co zrobić, gdy posadzka na płycie fundamentowej nam nie wyszła?

szlifowanie źle zatartej płyty stropowej

Wszystko zależy od tego jaki jest stan takiej zatartej (lub nie) płyty fundamentowej czy stropu. Możliwe, że w rachubę wejdzie frezowanie powierzchni płyty i jej poważna naprawa, a na to posadzka żywiczna. Możliwe, że wystarczy szlifowanie powierzchni w celu usunięcia słabej warstewki wierzchniej. Do tego punktowe szpachlowanie ubytków i posadzka malowana, albo posadzka parkingowa. Możliwe, że stan wykonanej dla Was posadzki jest całkiem dobry, tylko posadzka pyli – wtedy można wykonać próbę doczyszczania i impregnacji posadzki. Albo szlifowania betonu i impregnacji posadzki betonowej.

Możliwości jest wiele, które uzależnione są od tego co zastaniemy na budowie i jaki budżet na naprawę można przeznaczyć. W procesie budowalnym nie wszystko idzie po naszej myśli. Praktyka pokazuje jednak, że z wielu sytuacji można wyjść obronną ręką, z efektem lepszym niż na samym początku zakładaliśmy.

naprawa posadzki na płycie fundamentowej

Autor: Michał Zaremba


Masz pytania dotyczące napraw posadzek na płycie fundamentowej lub stropowej?

Zapytaj naszego specjalistę telefonicznie – 603 747 782 lub wypełnij formularz kontaktowy:

ARTYKUŁY NA BLOGU

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku