Blog

 

Impregnacja posadzki betonowej

Impregnacja posadzki betonowej

Poplamione i zabrudzone. Szare, bure i nijakie. Wytarte i matowe. Tak do pewnego czasu wyglądała większość betonowych posadzek przemysłowych w polskich firmach. Zarówno na halach produkcyjnych, jak i magazynowych. Do niedawna wygląd posadzki był lekceważony przez właścicieli i administratorów obiektów przemysłowych. Jednak od kilku lat ten trend zaczyna się zmieniać.

JAKA FIRMA, TAKA POSADZKA

Obserwujemy to zwłaszcza w zakładach, które należą w całości lub są współwłasnością zagranicznych inwestorów. Ładna, estetyczna, łatwa w utrzymaniu czystości posadzka staje się jednym z istotnych elementów budujących wizerunek firmy jako czystego, poukładanego i dobrze zorganizowanego przedsiębiorstwa. I to nie tylko w oczach partnerów handlowych – klientów czy dostawców, ale również wśród własnych pracowników.

Znamy przypadek, kiedy jedna z polskich firm, która budowała nowy zakład zamówiła w hali nową posadzkę betonową w technologii polerowanego betonu. A wszystko po to, żeby zrobić wrażenie na swoim kontrahencie z dalekiego wschodu, który rozważał zlecenia polskiej firmie wykonywania dla nich części w tym właśnie zakładzie.

Posadzki muszą być gładkie i estetyczne, najlepiej w jak najjaśniejszym kolorze, żeby każda nieczystość mogła być od razu zauważona i uprzątnięta. Tak zwykle wyglądają posadzki nowe przez kilka pierwszych miesięcy po rozpoczęciu ich użytkowania. Niestety pomimo sprzątania posadzki się zużywają. Początkowy preparat zabezpieczający zostaje wytarty przez ruch pieszy czy ruch wózków widłowych.

Beton staje się coraz bardziej porowaty – posadzka zaczyna się otwierać. Co za tym idzie zaczyna coraz łatwiej łapać zabrudzenia i wchłaniać wycieki różnych substancji, takie jak na przykład płyny eksploatacyjne maszyn, oleje. Coraz trudniej nie tylko doczyścić posadzkę, ale również przez dłuższy czas utrzymać ją w należytym stanie.

IMPREGNACJA POSADZKI TO JEST TO!

I na to wszystko jest sposób. W takich sytuacjach, kiedy posadzka jest już wyraźnie przybrudzona trzeba dokładne doczyścić ją odpowiednią chemią i materiałami ściernymi – padami, szczotkami, czasem przeszlifować narzędziami diamentowymi o odpowiedniej gradacji.

Następnie zaimpregnować posadzkę – domknąć pory betonu preparatami polimerowymi i pozostawić je do wyschnięcia. Po wyschnięciu wypolerować powłokę polimerową polerką o wysokich obrotach. Podczas polerowania powłoki polimerowej wytwarzana jest na jego powierzchni temperatura, która wyzwala dodatkowe reakcje chemiczne. Dzięki temu posadzka jest jeszcze lepiej zabezpieczona przez wnikaniem brudu.

IMPREGNACJĘ POSADZKI NALEŻY POWTARZAĆ

W zależności od intensywności ruchu i jego rodzaju impregnacja posadzki powinna być powtarzana co jakiś czas, żeby utrzymać ją w dobrej kondycji i nie przepłacać za jej codzienne mycie.

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku