Blog

 

Żywica w domu: posadzka poliuretanowa czy epoksydowa?

Żywica w domu: posadzka poliuretanowa czy epoksydowa?

Posadzka poliuretanowa czy epoksydowa? Oto jest pytanie! Przy wyborze posadzki żywicznej warto wiedzieć jaka jest przewaga poliuretanu nad epoksydem w warunkach domowych…

W naszej ofercie znajdują się posadzki z materiałów elastycznych w postaci żywic poliuretanowych. Mamy swoich faworytów jeżeli chodzi o producentów, ale w tym przypadku nie chcemy szczególnie promować określonych dostawców. Najważniejsze jest, aby zastosowany materiał był wysokiej jakości, dawał dobry efekty i pewność udzielenia gwarancji.

Materiał poliuretanowy dzielimy na twardy, średnio twardy i miękki. Żywice poliuretanowe możemy również zaklasyfikować pod kątem zastosowanego utwardzacza na: stabilny i niestabilny na promienie UV.

WYKOŃCZENIE POWIERZCHNI POSADZKI

Żywica poliuretanowa po rozlaniu tworzy gładką, jednorodną i jednokolorową powierzchnię. Do wyboru mamy kolory według wzornika RAL. Powierzchnię posadzki można wykończyć lakierem w połysku, satynie lub macie. Ze względu na walory użytkowe i estetyczne proponujemy lakier satynowy – lekki połysk odbijający światło, widoczne lekkie odbicie elementów w posadzce, zwłaszcza umieszczone pod oknem, z góry wyglądający na matowy. Takie wykończenie tworzy lekkie złudzenie optyczne, eliminując pewne niezamierzone zjawiska, które mogą się pojawić na powierzchni warstwy żywicy (drobiny kurzu, ślady po narzędziach, drobne pęcherzyki powietrza, itp.).

POSADZKA POLIURETANOWA JEST ELASTYCZNA

Wysoka elastyczność miękkiego materiału umożliwia nam wykonanie posadzki bez konieczności odwzorowywania nacięć dylatacyjnych, co daje efekt jednolitej tafli w całym pomieszczeniu. Bez fug, bez brudu i bez uporczywego czyszczenia szczelin dylatacyjnych. Ponadto, materiał poliuretanowy charakteryzuje się właściwościami wygłuszającymi, nie słychać tupotu małych stóp albo łap psa lub kota. No i koleżanki Pani Domu swobodnie mogą poruszać się w szpilkach bez generowania dodatkowych decybeli.

CENA CZYNI CUDA

Często zainteresowani zadają nam pytanie o wykonanie takiej posadzki. Zwykle po przedstawieniu wyceny są zaskoczeni – zaskoczenie powoduje cena. Taka reakcja jest spowodowana najczęściej tym, że inni wykonawcy proponują posadzki epoksydowe, które są znacznie tańsze i dają początkowo podobny efekt do posadzki poliuretanowej.

Jeśli klient wybierze do domu czy mieszkania posadzkę epoksydową szybko pożałuje początkowej, pozornej oszczędności. Zdziwienie i rozczarowanie przychodzi w niespełna pół roku, gdy materiał epoksydowy niszczeje. Wynika to z faktu, że jest to materiał twardy, szybko i mocno się rysuje w przeciwieństwie do żywicy poliuretanowej i mocno żółknie pod wpływem promieni słonecznych. Kiedy praktycznie każdy epoksyd żółknie, poliuretan z utwardzaczem alifatycznym jest bardzo uodporniony na promieniowanie UV.

POSADZKA ŻYWICZNA W DOMU? ZDECYDOWANIE POLIURETANOWA

Reasumując: posadzka poliuretanowa to posadzka elastyczna, przez to odporna na zarysowania. Przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju utwardzacza odporna na promienie UV, o jednolitej, gładkiej powierzchni. Odkształcalność żywicy poliuretanowej daje możliwość wykonania posadzki bez spoin. Inaczej mówiąc: gładko, miękko i w jednym kolorze. Dla odważnych materiał o nieograniczonych możliwościach kolorystycznych –  świetna zdolność łączenia tego materiału o różnych kolorach – można tworzyć ciekawe melanże kolorystyczne!

Jeżeli spodobały się Wam posadzki żywiczne i zastanawiacie się nad taką podłogą w domu lub już podjęliście decyzje zachęcamy do wyboru posadzki poliuretanowej. To znacznie lepszy wybór niż posadzka epoksydowa. Warto pamiętać, że posadzka to coś, czego nie zmienia się co 3-4 lata, jak kolor ścian. Dlatego warto dokonać przemyślanego wyboru. W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt.

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku