Blog

 

Jak nadać nowe życie starej posadzce betonowej?

Jak nadać nowe życie starej posadzce betonowej?

Ciekawym rozwiązaniem na zniszczone i „nudne” posadzki betonowe jest kolorowanie ich za pomocą reaktywnych barwników na bazie kwasu i jako uzupełnienie, za pomocą barwników polimerowych. Mistrzami świata w tego rodzaju upiększaniu betonów są Amerykanie. Do perfekcji opanowali oni sposoby na poprawę wyglądu starych i zmęczonych posadzek betonowych.

REAKTYWNE I POLIMEROWE BARWNIKI DO POSADZEK PRZEMYSŁOWYCH

Barwniki reaktywne (jak sama nazwa wskazuje) reagują z wapnami zawartymi w betonie,  a efektem  tego procesu jest stałe, bez powłokowe wybarwienie powierzchni posadzki betonowej. Kolory są ziemiste,  w miarę żywe, trwałe i naturalne.  Przez różną zawartość wapna w każdym centymetrze sześciennym betonu, nigdy  do końca nie wiadomo, jaki będzie efekt końcowy. Jest kilka podstawowych kolorów, które można nanosić warstwami, co może dać niespotykany efekt. Ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i każda posadzka będzie wyglądała niepowtarzalnie.

RUSTYKALNY WYGLĄD POSADZKI

Jest to świetny sposób na regenerację starych betonów, gdzie nie zależy nam na idealnie równej płaszczyźnie. Spękane betony, które są twarde powierzchniowo, czasami nie warto naprawiać poprzez klamrowanie. Jeżeli spękane powierzchnie nie klawiszują, a rysy nie są zbyt szerokie (czyli kiedy beton popękał tylko na wskutek skurczu materiału, a nie z powodu wadliwego wykonania np. podbudowy), taką powierzchnię warto potraktować takim barwnikiem kwasowym, a efekt jest zdumiewający. Charakterystyka kamienia naturalnego, marmuru, rustykalny wygląd,  nieprzewidywalny efekt końcowy. Świetnie nadaję się ten rodzaj barwienia do zastosowania w technologii polerowanego betonu!

POSADZKA DLA ODWAŻNYCH, KREATYWNYCH I ODPOWIEDZIALNYCH…

Ze względu na brak przewidywalności ostatecznego efektu takie posadzki warto tworzyć wraz z architektem i inwestorem, którzy realizują swoją wizję. Zarówno architekt jak i inwestor muszą być w pełni świadomi tego, że efekt zależy nie tylko od wykonawcy, ale i od nich, a przede wszystkim od tego jaki skład chemiczny ma mieszanka betonowa zainstalowana wcześniej na posadzce. Innymi słowy co kryje stara posadzka betonowa, którą regenerujemy!

Dobry architekt bierze odpowiedzialność za efekt końcowy i pomaga wykonawcy w odbiorze posadzki z inwestorem. Posadzki dekoracyjne barwione powierzchniowo to nie materiał, który jest wrażliwy na hasła typu: inaczej to sobie wyobrażałem, albo no nie tak to miało wyglądać. Jest ryzyko, jest zabawa… i na końcu niepowtarzalna posadzka dekoracyjna.

Uzupełnieniem tego sposobu kreacji powierzchni może być barwnik na bazie polimeru. Tworzenie konkretnych wzorów, form, kształtów jest w tym przypadku łatwiejsze. Ponadto można zapanować nad kolorem, odciąć każdą część powierzchni linią tworząc ciekawe, wielobarwne wzory geometryczne oraz figury o nieregularnych kształtach.

Zamknięcie powierzchni można wykonać za pomocą impregnatów polimerowych lub w miejscach o zwiększonym obciążeniu ruchem pieszym stosując lakiery na bazie żywic.

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku