Blog

 

Drewno w betonie – zanieczyszczenie betonu posadzkowego drewnem

Drewno w betonie – zanieczyszczenie betonu posadzkowego drewnem

Pojawianie się w betonie kawałków drewna czy kory może nastarczyć Inwestorowi sporych problemów w późniejszym użytkowaniu posadzki. Takie małe drewienko w posadzce betonowej, a tak dużo problemów.

Skąd bierze się drewno w betonie?

Zwykle jest to zanieczyszczenie kruszywa. Beton składa się z cementu, wody, plastyfikatorów i kruszyw w różnych frakcjach – piasku 0-2 mm, kruszywa drobnego 2-8 mm i kruszywa grubego 8-16 mm. I to właśnie kruszywo może posiadać liczne zanieczyszczenia, w tym kawałki drewna.

Przy potężnej ilość kruszywa na etapie mieszania betonu na betoniarni praktycznie jest to nie do wychwycenia, chyba, że tego drewna są ogromne ilości. Tak właśnie drewno trafia do betonu. Jest zanieczyszczeniem, czymś niepożądanym, bo ma zupełnie inne właściwości niż to, co chcemy mieć w betonie.

Czy drewno w betonie jest widoczne na etapie wykonywania posadzki?

Jest praktycznie nie wykrywalne w trakcie układania i obróbki mieszanki betonowej przez posadzkarza. W procesie zacierania posadzki betonowej z posypką posadzkarzom udaje się „wcisnąć” całe to drewno w posadzkę. Na tym etapie nie to znaczenia dla późniejszego wykończenia betonu.

Jest ono znacznie lżejsze od kruszywa, ale w procesie mieszania nasiąka wodą i pęcznieje. Mimo to, po zatarciu jest również niewidoczne w posadzce betonowej. Spoczywa sobie pod cieniuteńką warstewką mleczka betonowego i „czeka”, aby zacząć niszczyć nasza posadzkę od środka.

Dopiero gdy posadzka dojrzeje, wtedy drewno objawia swoje destrukcyjne właściwości dla przemysłowych posadzek betonowych. Po wyschnięciu posadzki, gdy nadmiar wody odparowuje z betonu wtedy to drewienko również wysycha i zmniejsza swoją objętość. Kurczy się, a wokół niego powstaje pustka, którą wcześniej wypełniało spęczniałe, mokre drewienko.

Jak tylko w te miejsca, gdzie pod cienką warstwą mleczka jest miękkie drewienko coś uderzy, albo naciśnie, to powstaje dziura, w której właśnie spoczywa drewienko czyli nasz czarny charakter tej opowieści. Później trzeba naprawić ubytki powstające w ten sposób.

Jakie problemy powoduje takie drewienko w posadzce betonowej?

ubytek w posadzce - zanieczyszczenie posadzki drewnem, drewno w betonie

To miejsce w posadzce jest osłabione – z czasem dziura będzie się powiększać. Będą się tam zbierały różne nieczystości. Krawędzie tego ubytku będą narażone na uszkodzenia mechaniczne. To miejsce będzie dodatkowo bardzo chłonne – będzie ciągnęło wodę i inne płynne substancje. Stanie się takim ogniskiem szybszej degradacji posadzki.

Posadzka betonowa jest tak dobra jak jej najsłabsza część. Wielokrotnie to podkreślałem, że posadzka betonowa póki nie zostanie naruszona jest świetnym rozwiązaniem. Jednak wystarczy że zostanie „napoczęta” i te procesy degradacji zaczynają postępować i to dość szybko.

Naprawa betonu – jaka jest skala problemu?

Nie jest to wielkim zmartwieniem, gdy mamy do kilku takich punktów na całej posadzce. Problemem jest występowanie tego zjawiska ma masową skalę. Czyli występowanie bardzo wielu takich punktów na całej posadzce. Największa naprawa tego typu którą robiliśmy to naprawienie 1300 ubytków na powierzchni około 1200 m2, czyli ponad 1 szt. na m2.

Kto ponosi odpowiedzialność za materiał organiczny w betonie?

Betoniarnia, czyli dostawca betonu. Dlatego tak ważne jest aby kupować beton z renomowanych betoniarni, a nie z jakichś betoniarni-krzak. Czy to oznacza, że jak jest duża betoniarnia, to im się to nie zdarza? Zdarza się, każdemu może się zdarzyć, bo betoniarnia kupuje kruszywa z kopalń i tam też może pójść cos nie tak. Jednak renomowane, duże betoniarnie mają swoje laboratoria, lepszą kontrolę jakości i powtarzalność mieszanek betonowych a także, i to jest najważniejsze są zasobniejsze finansowo i mają (a przynajmniej powinny mieć) wysokie polisy OC dla prowadzonej działalności. Innymi słowy, łatwiej jest od nich wyegzekwować kwestię reklamacyjną, gdy źródłem problemu ewidentnie jest mieszanka betonowa, którą dostarczyli.

Koszty wcześniej wspomnianej naprawy betonu u klienta zapłaciła właśnie betoniarnia.

Czy brać beton na siebie?

Gdy Inwestor bierze beton na siebie, to wszelkie kwestie związane z reklamacją mieszanki betonowej rozstrzygane są bezpośrednio pomiędzy Inwestorem, a betoniarnią. Również dotyczące rodzaju betonu. Wykonawca, który posadzkę ułożył i zatarł w tym przypadku, nie ponosi odpowiedzialności za materiał.  Jest wyłączony z procedury reklamacyjnej. Inaczej sprawa wyglądałaby, gdyby Inwestor kupił posadzkę przemysłową z materiałem czyli firma posadzkarska bierze zakup i dostawę betonu oraz jego zabudowanie i obrobienie na siebie. Może nagram kiedyś osobny film o plusach i minusach obu rozwiązań – posadzka przemysłowa betonowa – sama robocizna czy usługa z materiałem.

Kiedy należy reagować?

Niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych symptomów, czyli pojawieniu się pierwszych dziur wypełnionych drewnem. Wtedy warto zrobić przegląd posadzki w celu wyszukania takich problematycznych, głuchych miejsc. Tam gdzie jeszcze dziura nie jest widoczna można zaobserwować np. kruszące się punktowo mleczko betonowe. Albo niewielkie pęknięcia powierzchni skupione punktowo (których nie należy mylić ze spękaniami włosowatymi – tzw. sieć pajęcza).

Po ujawnieniu występowania drewna w betonie należy jak najszybciej uruchomić procedurę reklamacyjną. Z doświadczenia wiemy, że te tematy ciągną się miesiącami, a nawet latami. Dużo zależy oczywiście od podejścia betoniarni. Spotkaliśmy już takie wytwórnie betonu posadzkowego, które nie potrafią i nie chcą przyznać się do błędu. Wtedy trzeba o rozstrzygnięcie tego tematu bardzo intensywnie zabiegać.

Procedura naprawcza uzupełniania ubytków

Jak uzupełnić ubytki w betonie? Czym uzupełnić ubytki w betonie? Należy poszerzyć otwór, pozbyć się drewienka z otworu (oczyszczenie powierzchni), uzupełnić materiałem kwarcowo-żywicznym z naddatkiem. Po utwardzeniu materiału zeszlifować naddatek do poziomu posadzki.

Preferujemy uzupełnianie ubytków materiałami żywicznymi. Naszym zdaniem jest to lepsze rozwiązanie niż gotowa zaprawa naprawcza na bazie cementu czy inne specjalne masy. Z kilku powodów. Po pierwsze zapewniają bardzo dobre przywieranie do całej powierzchni betonu. Drugi powód – grawitacyjnie bardzo dobrze potrafi wypełnić ubytki. Po trzecie – bez problemu ten materiał daje się obrobić (szlifować). Na końcu – dobrze wykonane naprawy tego typu są bardzo trwałe.

Nie należy lekceważyć tego tematu i trzeba szybko reagować, nawet, gdy posadzka ma kilka miesięcy. Tego typu ubytki wychodzą dość szybko przy intensywnym użytkowaniu posadzki. Jak również wtedy gdy regularnie myjemy posadzki maszynowo na halach produkcyjnych czy magazynowych. To kolejny powód, dla którego warto regularnie myć posadzki. Bo styczność betonu z wody może uwidocznić pewne mankamenty posadzek, które są w nich ukryte. Niewidoczne na pierwszy rzut oka.ARTYKUŁY NA BLOGU

Więcej ciekawych materiałów na naszym kanale YouTube

 

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku