Blog

 

Beton polerowany – cała prawda o technologii

Beton polerowany – cała prawda o technologii

Beton polerowany to posadzka betonowa poddana odpowiedniej obróbce mechanicznej – szlifowaniu i polerowaniu oraz chemicznej – impregnacji. Przede wszystkich jest to technologia renowacyjna, jednak można w niej wykonywać również nowe posadzki betonowe, zarówno dekoracyjne, jak i przemysłowe. Jakie walory ma beton polerowany?

O tym, że beton jest materiałem trwałym, ponadczasowym nie trzeba przekonywać nikogo. Stosowali go już Starożytni Rzymianie. W Polsce z profesjonalnie wykonanymi posadzkami betonowymi mamy do czynienia od około 20 lat. A ponieważ posadzki to powierzchnie najbardziej narażone na zużywanie w każdym obiekcie, to i posadzki betonowe wykonane kilkanaście lub kilka lat temu wymagają już renowacji.

BETON POLEROWANY – CO Z TEGO BĘDĘ MIAŁ?

No dobrze, ale jakie korzyści będę miał z tego, że zrobicie mi beton polerowany? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez inwestorów. Oto kilka kluczowych elementów, które decydują o wyborze tej technologii ponad inne.

BETON POLEROWANY MOŻNA WYKONYWAĆ PARTIAMI

Wszystkie zakłady, które mają posadzki betonowe nadające się do wykonania betonu polerowanego są zakładami działającymi – „na ruchu”. Często nie da się, poza sezonem urlopowym czy świętami, wyłączyć choćby część zakładu dla przeprowadzenia napraw posadzek np. w technologiach żywicznych. Tym czasem można to zrobić z polerowanym betonem. Wykonać naprawę – pole 50-100 m2, przesunąć maszyny, towar w magazynie, przeorganizować ciągi komunikacyjne i odnawiać kolejną część. Pola robocze – miejsca w których wykonywana jest naprawa doświadczony wykonawca łatwo połączy bez widocznego znaku, gdzie nastąpiło to łączenie.

BETON POLEROWANY JEST SZYBKI DO WYKONANIA

Wystarczająco sprawny zespół posadzkarzy może wykonać w jednym rzucie 50-100 m2 polerowanego betonu w ciągu 8-12 godzin pracy. W tym czasie po zaimpregnowaniu posadzki i jej polerowaniu nie są używane żadne inne środki, które wymagałyby długiego czasu utwardzania, czy sezonowania. To oznacza, że zaraz po wykonaniu pola betonu polerowanego posadzka jest gotowa do użytkowania.

POLEROWANY BETON PODNOSI ESTETYKĘ POSADZKI I CAŁEJ FIRMY

Bez dwóch zdań beton polerowany kupuje się oczami. Zamiast szarej, matowej, zabrudzonej posadzki Inwestor otrzymuje polerowany beton, który w swoim wyglądzie jest szlachetny, połyskujący przypominający pod pewnymi względami kamień naturalny. I ten widok odbijających się w posadzce regałów z towarem, czy maszyn produkcyjnych – każdemu kto widzi to po raz pierwszy, zwykle na chwilę zabiera dech w piersiach. Trudno to opisać, trzeba to zobaczyć.

Znamy polskiego Inwestora, który prowadził wielomiesięczne negocjacje ze swoim potencjalnym klientem zza oceanu. Miał dla niego produkować części. Żeby zrobić na swoim przyszłym kliencie wrażenie zdecydował się na nową posadzkę w technologii polerowanego betonu na nowo wybudowanej hali o powierzchni 2000 m2. Ostatecznie nie wiemy jak potoczyły się negocjacje, nie mniej jednak posadzka jest chlubą tego zakładu i w codziennym użytkowaniu dostarcza Inwestorowi solidnych argumentów za tym, że decyzja o jej wykonaniu była słuszna.

NOWOCZESNY RECYKLING BETONU

Szlifowanie, impregnacja i polerowanie betonu jest bardzo mało szkodliwą dla środowiska naturalnego metodą renowacji. Wyprodukowanie potrzebnych do wykonania takiej posadzki materiałów, zarówno chemii, jak i energii mają najmniejszy współczynnik szkodliwości na środowisko – znacznie mniejszy niż wykonanie posadzki żywicznej czy skucie starej i wylanie nowej posadzki betonowej. W dobie szukania coraz to mniej szkodliwych, bardziej ekologicznych rozwiązań i ten argument coraz częściej przekonuje inwestorów.

POLEROWANY BETON TO OSZCZĘDNA POSADZKA

Oszczędności biorą się z kilku właściwości tej posadzki:

Po pierwsze beton polerowany nie jest systemem powłokowym, a co za tym idzie jego powierzchnia się nie odspaja i nie łuszczy. Jeśli posadzka w wyniku użytkowania straci swój blask wystarczy ją ponownie szlifować, a następnie polerować i to znacznie mniejszym nakładem pracy i zużycia materiału niż za pierwszym razem.

Po drugie beton polerowany odbija światło. Ta ciekawa właściwość polerowanego betonu pozwoliła jednemu z centrów dystrybucyjnych wyłączyć część świateł  na hali o powierzchni 50.000 m2. Pomyślcie tylko, ile można zaoszczędzić na energii wyłączając w swojej hali 25-30% oświetlenia tylko dlatego, że posadzka je odbija i na hali jest tak samo jasno.

Po trzecie beton polerowany łatwo się sprząta. Wieloletnie doświadczenia pokazują, że po wykonaniu betonu polerowanego zmniejsza się koszt zużycia wody, chemii myjącej oraz szczotek i padów wykorzystywanych do mycia. Trzeba również poświęcić mniej czasu i pracy człowieka na utrzymanie takiej posadzki w czystości.

Po czwarte beton polerowany to posadzka bezpieczna. Połysk posadzki po jej polerowaniu to złudzenie optyczne, które sprawia, że ludziom wydaje się, że posadzka będzie śliska, a jak polejemy ją wodą to będzie lodowisko. Nic bardziej mylnego. Połysk bierze się z regularnej i wystarczająco małej rysy z narzędzi diamentowych. Ta regularność powoduje jednolite odbicie światła, dlatego posadzka w naszym odbiorze jest taka gładka. Tym czasem te rysy tam są i to one decydują o przyczepności do posadzki.

Sami wielokrotnie udowadnialiśmy inwestorom, że znacznie trudniej o poślizg na polerowanym betonie, niż zwykłej, zużytej posadzce betonowej. Widzieliśmy nawet filmik, jak jeden z pracowników próbuje na takim polu próbnym z betonem polerowanym wykręcić „bączka” wózkiem widłowym lub robić próbę hamowania rodem z Top Gear. Za każdym razem nie uzyskał efektu poślizgu, co więcej przed ostatecznym zatrzymaniem kask ochronny, który miał na głowie spadał na posadzkę.

BETON POLEROWANY NIE JEST IDEALNY

Nie dajcie się zwieść – beton polerowany to nie jest remedium na każdą nową czy zużytą posadzkę betonową.  Z uśmiechem przyglądamy się wykonawcom  betonu polerowanego, którzy wykonują naprawy posadzek tylko w tej technologii i obojętnie z jaką posadzką nie mają do czynienia, to zawsze będą proponować beton polerowany, a jak!

Beton polerowany nie nadaje się wszędzie tam, gdzie występuje agresja chemiczna. Jeśli inwestor „zaoszczędził’ na porządnej posadzce żywicznej, a teraz jego produkcja czy inny proces „zżera” jego posadzkę betonową to polerowany beton się nie sprawdzi. Po prostu trzeba zainwestować w porządną posadzkę żywiczną.

Beton polerowany nie sprawdzi się na posadzkach o słabej klasie betonu. Jeśli Wasza posadzka została wykonana metodą gospodarczą, adaptujecie budynki starych hal lub zabudowań  po PGR to najprawdopodobniej te posadzki nie nadają się do szlifowania i polerowania – są zbyt słabe, zbyt porowate i nie ma w nich wystarczającej ilości cementu, żeby beton polerowany miał odpowiednią jakość użytkową.

Dlatego trzeba  zaprosić specjalistów, którzy oprócz wiedzy o polerowaniu betonu mają wiedzę i doświadczenie o betonie jako materiale budowlanym, aby pomogli zakwalifikować posadzkę do naprawy w tej technologii. Jeśli posadzka się do tego nie nadaje, trzeba wybrać inną metodę lub najlepiej skuć starą posadzkę i wykonać nową.

Beton polerowany też się zużywa. Posadzki wykonane w tej technologii nie są niezniszczalne. Każde użytkowanie posadzki powoduje jej zużycie. Polerowany beton po prostu wydłuża ten okres niosąc za sobą szereg oszczędności w tzw. międzyczasie. Nie oznacza to jednak, że o tę posadzkę nie należy dbać. Co jakiś czas warto ponownie zregenerować posadzkę z polerowanego betonu. Podczas pierwszego szlifowania ściąga się zwykle warstwę betonu (w zależności od posadzki) o grubości  0,5-1,0 mm. W kolejnych cyklach ta grubość będzie sięgać 0,1-0,5 mm, co pozwala na wielokrotne wykonywanie regeneracji posadzki i potrafi wydłużyć jej okres użytkowania o kilka, kilkanaście, a w niektórych przypadkach, kilkadziesiąt lat.

Autor: Paweł Kresso

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku