Blog

 

Wpływ pylenia posadzki na eksploatację obiektów

Wpływ pylenia posadzki na eksploatację obiektów

Czy ktoś, kiedyś policzył ile tak naprawdę kosztuje pyląca posadzka? W swoim założeniu posadzka betonowa to najtańsza posadzka przemysłowa do hali magazynowej czy produkcyjnej. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nią dbać i zapobiegać jej pyleniu.

Spośród wszystkich posadzek jest najtańsza (wykorzystujemy tylko beton i posypkę utwardzającą) oraz szybka w wykonaniu – w jednym cyklu wykonawczym tworzymy płytę betonową, której odpowiednio wykończona warstwa wierzchnia stanowi ostateczną warstwę podłogi – posadzkę przemysłową.

Chociaż posadzki przemysłowe są coraz lepsze i coraz bardziej trwałe, to nie są niezniszczalne. Oczywiście można wydłużyć okres ich bezawaryjnej eksploatacji. Co jednak, gdy zaczynają się wycierać i zużywać? Jakie koszty może generować degradująca się posadzka przemysłowa z betonu?

KOSZTY SPRZĄTANIA POSADZEK

Przede wszystkim koszty związane z utrzymaniem posadzki w czystości. Coraz bardziej zdegradowana posadzka zużywa się coraz szybciej i coraz mocnej łapie brud, kurz i jest coraz bardziej nasiąkliwa. Coraz trudniej usuwać z niej wtarte ślady po oponach wózków widłowych, które są prawdziwą zmorą dla właściciela obiektu i firmy sprzątającej. Podobnie z wyciekami olejów czy innych płynów eksploatacyjnych. Koszty utrzymania w czystości  posadzki wzrastają coraz bardziej. Coraz większe kwoty trzeba również przeznaczać na zabezpieczenie posadzki przez zabrudzeniami np. przez impregnację, którą należy wykonywać coraz częściej i w coraz grubszych warstwach.

DODATKOWE KOSZTY ZUŻYWAJĄCEJ SIĘ POSADZKI

Nadmierne ścieranie posadzki powoduje również efekt pylenia posadzki. Pył betonowy osadza się na wszystkim – nie tylko na posadzce, ale również maszynach, urządzeniach – powodując ich szybsze zużycie, na regałach, paletach, towarach handlowych, które trzeba dodatkowo czyścić przed wysyłką do klienta. Pył betonowy pogarsza również warunki pracy ludzi w danym obiekcie. W niektórych branżach pylenie posadzki może doprowadzić do zamknięcia zakładu przez odpowiednie służby, np. SANEPID, aż do momentu rozwiązania problemu z pyleniem.

JAKA POSADZKA, TAKI CAŁY ZAKŁAD

Dla niektórych firm, np. podwykonawców, którzy produkują podzespoły w branży automotive dla dużych koncernów, czystość posadzki i warunki produkcji mają kluczowe znaczenie. Motoryzacyjni giganci, którzy sami produkują z zachowaniem wysokich norm i standardów czystości, mogą zmienić podwykonawcę, jeśli w trakcie wizytacji zobaczą zapaskudzoną posadzkę. Bo posadzka to największa powierzchnia płaska w każdym zakładzie produkcyjnym, którą można szybko i łatwo skontrolować wzrokowo – brudna posadzka oznacza, że generalnie jest brudno. W tym konkretnym przypadku zapuszczona posadzka może zdecydować o być albo nie być takiego przedsiębiorstwa.

NIEOCZEKIWANE SKUTKI PYLENIA POSADZEK NA PARKINGACH PODZIEMNYCH

Często spotyka się posadzki betonowe powierzchniowo utwardzone w podziemnych garażach. Jeżeli zaczynają pylić, mogą spowodować duże problemy z osiadaniem pyłu na pojazdach. W ten sposób bardzo łatwo można zniszczyć lakier samochodowy i jeżeli ktoś udowodni to przed sądem (a to nie jest problem), rodzi to kosztowne konsekwencje dla administratora obiektu.

CO PRZYSPIESZA DEGRADACJĘ POWIERZCHNI POSADZKI BETONOWEJ?

A inne koszty pylącej posadzki? Filozofia wielu firm sprzątających, rozliczanych ryczałtem, jest prosta. Trzeba jak najniższym kosztem doczyścić posadzki. Ale gdy posadzka jest porowata, pyląca to trudno jednym przejazdem maszyny myjącej utrzymać ją w czystości. Trzeba myć częściej i coraz bardziej agresywnymi środkami, aby doprowadzić ją do należytego stanu. Im bardziej agresywne metody i preparaty myjące, tym większa degradacja posadzki i koło się zamyka. Aż przychodzi taki moment, że bez szlifowania i impregnacji się nie obędzie.

Znacznie taniej jest wychwycić pewne symptomy zużywania się posadzki betonowej, jakim jest jej pylenie i w porę zabezpieczyć ją przed dalszą degradacją. To znacznie wydłuży jej „cykl życia” i zaoszczędzi masę nerwów oraz pieniędzy.

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku