Blog

 

Usuwanie oznakowania poziomego na halach

Usuwanie oznakowania poziomego na halach

Usuwanie oznakowania poziomego w halach przemysłowych jest potrzebne w kilku przypadkach. Czasem zmienia się tzw. layout, czyli ustawienia określonych stanowisk roboczych, czy pól odkładczych. Organizacja pracy w danym obszarze hali się zmienia i trzeba zmienić oznakowanie, aby dla wszystkich użytkowników było to jasne i zrozumiałe.

Drugi, najpowszechniejszy przypadek występuje wtedy, kiedy najemca opuszcza wynajmowaną halę magazynową. Musi wtedy przywrócić posadzkę do stanu pierwotnego, łącznie z usunięciem linii, piktogramów, pasów i innych malowanych lub klejonych elementów.

Oznakowanie poziome – metody usuwania

Są różne metody usuwania linii; usuwanie oznakowania wodą, mechaniczne usuwanie linii, chemiczne usuwanie oznakowania poziomego. Na którą warto się zdecydować?

W przypadku betonowych posadzek przemysłowych zdecydowanie królują dwie metody: chemiczne usuwanie linii i usuwanie mechaniczne. Przy wyborze metody warto wybrać tę właściwą, czyli taką, która nie uszkadza powierzchni posadzki. Niestety, tylko jedna z nich działa całkowicie bezinwazyjnie dla betonu, druga uszkadza powierzchnię posadzki.

Usuwanie linii – metoda mechaniczna

malowanie linii - usuwanie oznakowania, linii, pasów, piktogramów

Wizytując hale przemysłowe podczas audytów czy oględzin do wyceny prac często widujemy obrazki, gdzie oznakowanie poziome zostało usunięte mechanicznie. Te prace wykonywane są albo przez samego najemcę własnymi siłami, albo zlecane firmom remontowo-budowlanym.

Teoretycznie może to zrobić każdy, kto posiada szlifierkę kątową wyposażoną w kołnierz odsysający, garnkową tarczę diamentową i odkurzacz przemysłowy. Usuwanie oznakowania poziomego w tym przypadku polega na zeszlifowaniu farby z powierzchni posadzki.

Usuwanie oznakowań poziomych, które niszczy posadzkę

usuwanie linii - metoda mechaniczna, zdzieranie farby, szlifowanie diamentowe

Ta farba przeważnie jest dość dobrze zakotwiona w strukturę betonu, co oznacza, że aby niemal całkowicie ją zlikwidować trzeba głębiej szlifować. W miejscu obróbki powstaje wyraźne zagłębienie, wyczuwalne pod ręką.

Ślad szlifowania jest szeroki na około 25-30 cm, czyli mniej więcej na szerokość dwóch tarcz garnkowych o średnicy 125 mm (tak jak operator maszyny poruszał szlifierką po posadzce).

Efekty mechanicznego usuwania linii

mechaniczne usuwanie linii z posadzki betonowej przemysłowej

Rezultat niestety jest fatalny. Te ślady po szlifowaniu są bardzo widoczne – ewidentnie odznaczają się na posadzce. Co więcej, posadzka w tym miejscu ma zdecydowanie inną strukturę nawierzchni. Została otwarta narzędziem diamentowy. W tych miejscach będzie się mocniej ścierać oraz będzie pylić. Będzie też bardziej nasiąkliwa i będzie mocniej łapać brud.

Co najważniejsze jednak, ta metoda usuwania oznakowania nie przynosi założonego rezultatu – przywrócenia posadzki do stanu, gdy najmujący przejmował halę od wynajmującego.

Niestety, wybierając szlifowanie posadzki jako konkretną metodę usuwania oznakowania na betonowej posadzce przemysłowej można narobić sobie więcej szkody niż pożytku. Jaką w takim razie najemca ma alternatywę? Czy jest lepszy sposób na usuwanie linii?

Usuwanie oznakowania – metoda chemiczna

Tak, można w znacznie lepszy sposób pozbyć się oznakowania poziomego z wykorzystaniem specjalnego preparatu chemicznego. Nakłada się go pędzlem lub wałkiem na istniejące oznakowanie poziome. Po pewnym czasie dochodzi do reakcji chemicznej pomiędzy farbą, a tym preparatem, która wywołuje „rozluźnienie” powłoki malarskiej. Następnie za pomocą skrobaków można oderwać farbę od posadzki.

Ta metoda jest bardzo skuteczna. Nie pozostawia żadnych śladów obróbki mechanicznej na powierzchni betonu. Żadnych rys, wżerów, rantów po pracy narzędzi diamentowych. Powierzchnia będzie miała niemal taką sama strukturę, jak posadzka, która nie była pokryta farbą

Możliwa jest różnica w odcieniu betonu, związana z tym, że przez czas, kiedy posadzka betonowa była pokryta farbą, to nie przyjmował zabrudzeń. A powierzchnia posadzki, która nie była pokryta liniami już te zabrudzenia przyjmowała.

W takich przypadkach możliwe, że trzeba będzie polerować powierzchnię posadzki dla uzyskania bardzo zbliżonej kolorystyki betonu. Można to zrobić wykorzystując np. technologię betonu polerowanego Silicol Renova.

Chemiczna metoda usuwania oznakowania – największy minus?

Największym wydawałoby się minusem wyboru tej metody do usuwania oznakowania poziomego z posadzki jest to, że nie można tego zrobić we własnym zakresie. Te prace trzeba zlecić specjalistycznej firmie od usuwania oznakowania. Wybór pada na specjalistyczne firmy sprzątające posadzki, niektóre firmy posadzkarskie i topowe firmy malujące oznakowanie poziome.

Te firmy dysponują nie tylko odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale również sprzętem i kwalifikacjami. Specjalistyczny środek chemiczny do usuwania linii jest przeznaczony tylko i wyłącznie do zastosowania profesjonalnego. Mogą używać go ludzie po specjalnym przeszkoleniu. A jego resztki, wraz z pozostałościami oznakowania poziomego musza być zutylizowane przez odpowiedni podmiot.

Środek chemiczny nie jest agresywny dla betonu, jest jednak bezlitosny dla farb, powłok malarskich czy nawet posadzek żywicznych. Dlatego trzeba obchodzić się z nim ostrożnie i wiedzieć co się robi.

Podsumowanie

Usuwanie oznakowania poziomego metodą chemiczną przynosi na betonie znacznie lepszy efekt. Zanim przystąpimy do zdzierania starych linii czy znaków poziomych szlifierkami, warto zapytać specjalistów od usuwania oznakowania poziomego o ofertę. Może okazać się, że zrobią to korzystniej, niż nam się na początku wydawało. A z pewnością sprawniej i skuteczniej – przecież usuwanie linii metodą chemiczną z posadzek to ich specjalność. Mają w tym wieloletnie doświadczenie.


Masz pytania dotyczące naprawy dylatacji?

Zapytaj naszego specjalistę telefonicznie – 603 747 782 lub wypełnij formularz kontaktowy:

ARTYKUŁY NA BLOGU

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku