Blog

 

Jak poprawić estetykę nierówno zatartej posadzki przemysłowej?

Jak poprawić estetykę nierówno zatartej posadzki przemysłowej?

Czasami warunki przy wykonywaniu posadzki są niesprzyjające i efekt końcowy nie zadowala Inwestora. Tak było w tym przypadku – prezentowana posadzka przemysłowa wykonana została w technologii DST. Niestety, beton był dostarczany przez Zamawiającego – złej jakości, dostarczany z przerwami i bardzo nierówno wiązał. To miało zasadniczy wpływ na obniżoną estetykę wykonanej posadzki.

Parametry równości według normy DIN 18202, wytrzymałość betonu, jego klasa, zbrojenie nie były powodem problemów. Chodziło o wygląd posadzki – jak się okazało, miała być reprezentacyjna, powtarzalna, ładniejsza, chociaż przedmiotem zamówienia była posadzka przemysłowa.

Trzeba  zaznaczyć, że tak wykonana posadzka betonowa budzi duże zainteresowanie architektów i dekoratorów wnętrz. Jest grupa ludzi, rosnąca z roku na rok, u której taka „nieestetyczna posadzka” budzi zachwyt i podziw. Jednak ten Inwestor nie zaliczał się do tej grupy.

Podnoszenie estetyki przez szlifowania i impregnację posadzki

Po przeglądzie całej posadzki przystąpiliśmy do poprawy estetyki na małej części budzącej największe kontrowersje. Prace polegały na oczyszczeniu posadzki maszyną szlifującą z narzędziami diamentowymi. Przy okazji szlifowania próbowaliśmy wyprowadzić kilka miejsc z niedotartą powierzchnią. Następnie posadzka została umyta maszyną myjącą z agresywnymi padami diamentowymi i osuszona.

Kolejnym etapem było nałożenie  impregnatu polimerowego,  a następnie wypolerowany powłoki polimerowej za pomocą maszyny wysokoobrotowej. Uzyskany efekt przypomina bardzo modne teraz posadzki „z betonu architektonicznego” i na pewno taka posadzka miałaby niejednego zwolennika.

Jednak i to rozwiązanie nie przypadło do gustu Zamawiającemu, ponieważ wyobrażał on sobie posadzkę o bardziej jednorodnym kolorze. Więc musieliśmy podjąć wspólną decyzję o nałożeniu cienkiej warstwy żywicy epoksydowej.

Malowanie posadzki żywicą epoksydową

Ekipa przystąpiła do przygotowania powierzchni. W ruch poszły maszyny szlifujące wykorzystywane przy technologii polerowanego betonu. Przy okazji pomimo, iż posadzka trzymała parametry równościowe, przeszliśmy całą powierzchnię z niwelatorem i łatą pomiarową. W ten sposób wychwyciliśmy kilka miejsc, które można było jeszcze podrównać.

Miejscowe szlifowanie agresywnymi narzędziami diamentowymi i w efekcie mamy posadzkę o podwyższonym standardzie równości – jak pod magazyn wysokiego składowania. Posadzka została punktowo naprawiona poprzez szpachlowanie, przeszlifowana, umyta i w ten sposób przygotowana do malowania.

Kolor wybrany przez zamawiającego, RAL 7040 – szary, wydawał się nam zbyt ciemny więc, aby zachęcić Zamawiającego do kolorów jaśniejszych, wykonaliśmy powierzchnię próbną w kolorze RAL 7035 – jasno szary. Nasze doświadczenie podpowiadało nam, że w tym akurat obiekcie, o słabym naświetleniu warto zastosować materiał o jaśniejszym odcieniu. Wykonaliśmy pole próbne, które zostało zaakceptowane przez Inwestora. Przystąpiliśmy do malowania żywicą epoksydową.

Posadzka przemysłowa przewyższająca oczekiwania

Efekt końcowy można zobaczyć i ocenić.

Dodatkowo, dostawca systemu wizytował posadzkę żywiczną po jej ostatecznym wykonaniu i przesłał nam podsumowanie z wizji lokalnej.

Ocena wykonania posadzki żywicznej cienkowarstwowej

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku