Blog

 

Wady i zalety posadzki antypoślizgowej

Wady i zalety posadzki antypoślizgowej

Często klienci zadają pytanie, czy nasza firma może wykonać posadzkę antypoślizgową, która będzie łatwa do utrzymania w czystości. Możemy wykonać posadzkę antypoślizgową, ale…

Posadzka antypoślizgowa – bezpieczna, ale wymagająca

Zawsze uprzedzamy klienta, że posadzka żywiczna o właściwościach antypoślizgowych ma swoją ciemną stronę, a w zasadzie brudną, ponieważ utrzymanie jej w czystości wymaga więcej pracy i generuje wyższe koszty.

GDZIE NALEŻY STOSOWAĆ POSADZKI ANTYPOŚLIZGOWE?

Taką posadzkę wykonujemy z żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Mają one zastosowanie najczęściej w przemyśle spożywczym, tam gdzie jest duża ilość wody: mleczarnie, zakłady mięsne, przetwórstwo albo występują duże ilości materiałów suchych np. mąka w piekarni. Na posadzkach, gdzie panują takie warunki użytkowania, łatwo o utratę równowagi i wypadek dlatego wymyślono posadzkę antypoślizgową, która przez swoją strukturę ma ograniczać takie ryzyko.

JAK WYKONUJEMY POSADZKĘ ANTYPOŚLIZGOWĄ?

Najprostszym sposobem na wykonanie takiej posadzki jest warstwa żywicy z zasypem kwarcowym. Układamy mieszankę żywicy z kwarcem, rozlewamy, obsypujemy piaskiem kwarcowym (może być kolorowy), w razie potrzeby zacieramy mechanicznie zacieraczkami z łopatami plastikowymi. Na odbiorze wszystko jest bardzo czyste, sterylne, posadzka prezentuje się przepięknie. Panie z Sanepidu odbierają, wszyscy się cieszą, aż do momentu, kiedy po zwykłym użytkowaniu posadzka zaczyna się systematycznie zabrudzać. Wtedy powstaje pytanie: jak to doczyścić?!

UTRZYMANIE CZYSTOŚCI POROWATYCH POSADZEK

Żeby uzyskać efekt antypoślizgowości, posadzka nie może być gładka, a w zasadzie nieporowata – takie są odwieczne prawa fizyki. Musi być chropowata na tyle, żeby pracownik czy użytkownik nie poślizgnął się, gdy jest ona mokra lub jest na niej sypki materiał. Niestety, ale w tych wszystkich porach i mikro zagłębieniach, które powodują antypoślizgowość, szybko zagnieżdża się brud.

Taką posadzkę trzeba częściej czyścić i używać do tego „bardziej zdecydowanych” metod i środków chemicznych. Cały proces utrzymania posadzki w czystości musi być jednak zgodnych zaleceniami użytkowania i konserwacji posadzki antypoślizgowej.

Reasumując zapytanie: „proszę wykonać posadzkę antypoślizgową i łatwą do utrzymania w czystości” wzbudza w nas różne reakcje, od zdziwienia po lekki uśmiech. Coś za coś, albo łatwo czyścimy, więc posadzka jest gładka, albo się nie ślizgamy i jest bezpieczniej, ale za to mamy większe wyzwanie z utrzymaniem czystości posadzki.

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku