Nawierzchnie betonowe

 

Nawierzchnie betonowe

betonowe place manewrowe - beton miotełkowany

Wykonujemy place manewrowe i parkingi z betonu drogowego, które bardzo dobrze sprawdzają się zamiast kostki brukowej. Do wykonywania płyt betonowych wykorzystujemy beton drogowy w klasie C30/37 o klasie ekspozycji XC4, XF4. Grubość płyt betonowych uzależniona jest od obciążeń jakim będą poddawane. Optymalnie dobieramy gęstość nacięć dylatacyjnych, które wypełniamy masami elastycznymi dla zabezpieczenia ich przed brudem i warunkami  atmosferycznymi.

Ze względu na narażenie płyt betonowych na opady deszczu i śniegu, place betonowe wykonujemy z zachowaniem odpowiednich spadków, aby maksymalnie ułatwić odprowadzanie wody do kratek kanalizacyjnych i odwodnień liniowych, a także z odpowiednią, przeciwpoślizgową fakturą (miotełkowanie).

Kluczem do wykonania dobrych jakościowo, równych i wytrzymałych płyt betonowych jest wysokiej jakości beton drogowy klasy C30/37. Używamy betonu tylko z renomowanych betoniarni dla zapewnienia najwyższej jakości powierzchni placów betonowych.

Na podstawie projektu przygotowujemy szalunki z kątowników lub profili dylatacyjnych stalowych ustawiając je tak, aby uzyskać odpowiednie spadki na płytach. Na wcześniej przygotowanej podbudowie układamy warstwę folii budowlanej, a następnie układamy mieszankę betonową. Po jej wypoziomowaniu i zawibrowaniu zacieramy powierzchnię zacieraczkami samojezdnymi lub prowadzonymi ręcznie. Na odpowiednio przygotowanej powierzchni płyty posadzkowej wykonujemy tzw. „miotełkę” – strukturę antypoślizgową powierzchni.

W odpowiednim momencie nacinamy dylatacje, a następnie pielęgnujemy płyty betonowe odpowiednimi preparatami chemicznymi w zależności od przeznaczenia płyt betonowych. Inne środki stosujemy, gdy posadzka będzie typowym parkingiem, a inne gdy będzie wykorzystywana jako posadzka na stacji paliw, albo myjni samochodowej.

Na wykonane płyty betonowe udzielamy gwarancji. Do każdej realizacji dostarczamy instrukcję eksploatacji nawierzchni z  betonu drogowego.

Monolityczne płyty betonowe świetnie sprawdzą się jako nawierzchnia parkingów i placów manewrowych w firmach transportowych, budowlanych, w myjniach samochodowych czy na stacjach paliw. Jedną z ciekawszych naszych realizacji jest Skatepark w Żarowie. Można również wykonać płyty betonowe jako podkład pod zewnętrzne boiska sportowe dla których wierzchnią warstwą jest np. tartan.

Nawierzchnie betonowe są mocne, zwarte, trwałe, a przede wszystkim mniej podatne na uszkodzenia niż nawierzchnie z kostki brukowej. Znacznie lepiej sprawdzają się również od prefabrykowanych płyt betonowych, których głównym przeznaczeniem jest tymczasowe utwardzenie powierzchni np. w trakcie remontu placów czy dróg. Jeśli jednak mówimy o nawierzchni docelowej zdecydowanie polecamy wylewane na placu budowy płyty betonowe.

Największą korzyścią z wykonania płyt betonowych jest duża wydajność – w zależności od warunków atmosferycznych – nawet do 500 mkw. na dzień. Prace betoniarskie można prowadzić codziennie, a gotowe płyty w pełni obciążać już po 28 dniach od wylania pierwszych placów betonowych.

Zaremba Posadzki na Facebooku