Blog

 

Beton polerowany czy posadzka zacierana?

Beton polerowany czy posadzka zacierana?

Wielu Inwestorów, którzy przymierzają się do wykonania posadzki betonowej w swojej nowej lub starej hali nawet nie wie, jaki wygląd może mieć posadzka betonowa po procesie szlifowania, impregnacji i polerowania.

Technologia polerowanego betonu wdziera się mocno do firm jako metoda naprawy posadzki. Początkowo z wielkim oporem, teraz coraz chętniej inwestorzy decydują się na jej wykorzystanie. Jesteśmy jedną z firm, która była na początku wdrażania tej technologii na polskim rynku.

Nie ma się co czarować – beton polerowany to przede wszystkim technologia naprawcza – stąd się wywodzi. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ją przy wykonywaniu nowych posadzek w halach, magazynach, warsztatach itp.

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD POSADZKI BETONOWEJ Z UTWARDZENIEM POWIERZCHNIOWYM

Aby wykonać nową posadzkę w technologii betonu polerowanego, trzeba najpierw wykonać posadzkę betonową powierzchniowo utwardzoną z zastosowaniem suchych posypek do betonu. I taka posadzka, oczywiście dobrze wykonana, bez oszczędzania na materiałach do utwardzenia, świetnie będzie się sprawować przez wiele lat, nawet bez polerowania.

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ POSYPKĘ DO BETONU?

Ponieważ posypka posiada w swoim składzie specjalne dodatki, cement, a przede wszystkim twarde kruszywa mineralne, takie jak kwarc lub korund. Wszystko po to, aby w procesie zacierania dodatkowo utwardzić i uszczelnić posadzkę podnosząc jej odporność na ścieranie. Powierzchnia posadzki utwardzonej powierzchniowo jest znacznie mniej porowata od posadzki betonowej zatartej na gładko bez utwardzenia. Utrzymywana w czystości, pielęgnowana, impregnowana co jakiś czas, przeżyje wiele lat.

Natomiast niektórzy klienci chcą mieć coś więcej, lepiej, inaczej od innych, są skłonni zainwestować więcej środków i cieszyć się posadzką z lustrzanym odbiciem. Polerowanie betonu to nie tylko podniesienie walorów estetyczny podłogi betonowej, ale przede wszystkim podniesienie jej właściwości wytrzymałościowych. Tego rodzaju posadzki wykonane w technologii polerowanego betonu są o wiele bardziej odporne na eksploatację, mniej się wycierają, i swoją wytrzymałością są podobne do najtwardszych kamieni naturalnych. Wytrzymałość posadzki na uderzenia oraz ścieranie, a także podniesienie szczelności posadzki uzyskujemy poprzez jej mechaniczne zamknięcie i impregnację.

PYTANIE BRZMIAŁO: BETON POLEROWANY CZY ZACIERANY?

Obie technologie są dobre. Posadzka zacierana wygrywa kosztowo w momencie instalacji oraz w terminie wykonania – w zasadzie po 28 dniach od zatarcia posadzka betonowa powinna nadawać się do eksploatacji. Przy tym samym użytkowaniu może wymagać wcześniejszej regeneracji czy remontu niż posadzka polerowana. Ze względu na codzienne użytkowanie dość szybko stanie się zwykłą podłogą przemysłową.

W zakresie wytrzymałości i kosztów utrzymania w czystości wygrywa beton polerowany. Wiąże się to jednak z większym wydatkiem na początku i dłuższym czasem wykonania posadzki. Którą posadzkę zatem wybrać?

Dla niezdecydowanych najlepsza jest trzecia opcja – zacząć od posadzki betonowej utwardzonej powierzchniowo, eksploatować ją przez kilka lat, a po tych kilku latach wykonać regenerację posadzki w technologii polerowanego betonu. I jest wilk syty i Kansas City!

Autor: Michał Zaremba

Zobacz także

Zaremba Posadzki na Facebooku