Baza wiedzy o posadzkach

 


Zarówno Inwestorzy przemysłowi, jak i klienci Indywidualni pytają o posadzki – zadają nam pytania na temat posadzek przemysłowych – technologii wykonywania i utrzymywania posadzek. Niektóre z tych pytań pojawiają się częściej niż inne. Te najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami znajdziecie poniżej:

I. Posadzki przemysłowe betonowe
II. Posadzki żywiczne
III. Podkłady cementowe, jastrychy, wylewki
IV. Dylatacje posadzek
V. Impregnacja, pielęgnacja posadzek betonowych

I. Posadzki przemysłowe betonowe

1. Jak gruba powinna być posadzka przemysłowa?

To przede wszystkim zależy od przewidywanych obciążeń. Zarówno obciążeń statycznych – czyli od stojących w jednym miejscu maszyn czy regałów, jak również od obciążeń dynamicznych, czyli wózków paletowych, innych pojazdów poruszających się po posadzce, czy ruchu pieszego. Wytrzymałość posadzki przemysłowej powinna być przeliczona przez konstruktora w specjalnym programie.

2. Kto dobiera grubość posadzki betonowej dla Inwestora?

Konstruktor. Osoba z odpowiednim wykształceniem (studia budowalne) o specjalizacji konstrukcyjnej (konstrukcje betonowe, konstrukcje żelbetowe), uprawnieniami budowlanymi i odpowiednim oprogramowaniem do liczenia płyt żelbetowych. Posadzkarz nie jest od doboru grubości płyta, a od wykonania posadzki zgodnie z projektem. Zagadnieniami projektowymi zajmuje się konstruktor i bierze za to odpowiedzialność.

3. Jak można zbroić płyty posadzkowe?

Można to robić za pomocą siatek stalowych, które można układać dołem płyty posadzkowej, górą płyty posadzkowej lub górą i dołem. Można również stosować zbrojenie rozproszone, czyli albo włókno stalowe, ale włókno z tworzyw sztucznych np. włókno kopolimerowe. Dodatkowo stosuje się dozbrajanie prętami w newralgicznych miejscach płyt posadzkowych takich jak narożniki, słupy czy dozbraja się wjazdy do hal przy bramach.

4. Jaka jest minimalna grubość posadzki przemysłowej?

Minimalna grubość posadzki przemysłowej na warstwie oddzielającej to 12,5 centymetra. Taka płyta posadzkowa jest posadzka samonośną, czyli elementem konstrukcyjnym, który przejmuje obciążenia. Oczywiście nośność tej płyty jest ograniczona między innymi jej grubością. Natomiast można lać cieńsze płyty betonowe na warstwie czepnej, gdy przyklejamy nową płytę do starej płyty i tworzymy monolit. Wtedy ta grubość nowej płyty betonowej może być cieńsza.

5. Czy warto dopłacić do grubszej płyty betonowej?

W Polsce jest mocna tendencja do pocieniania płyt posadzkowych. Inwestorzy często decydują się na płytę na styku tego co wychodzi z obliczeń – wychodzi, że 18 cm wystarczy, to robią 18 cm, często pytając czy można 17 cm. Bierze się to z chęci zaoszczędzenia pieniędzy. A później są zdziwieni, że płyty się paczą, albo pękają. Czasem te 2-3 cm betonu daje gwarancję bezpieczeństwa i taniej wychodzi niż naprawa popękanych płyt.

6. Pogrubiać płyty betonowe czy odchudzać?

Powiedzenie „kochanego ciałka nigdy zbyt wiele” ma zastosowanie właśnie w płytach posadzkowych. W ciągu wielu lat naszej działalności w posadzkach jeszcze nigdy nie spotkaliśmy Inwestora, który narzekał, że wylał zbyt grubą posadzkę betonową. Natomiast spotkaliśmy wielu, którzy narzekali po czasie, że płyta posadzkowa była zbyt cienka i pozorne oszczędności na etapie inwestycji się nie opłaciły. Pogrubianie istniejących płyty jest droższe i zawsze problematyczne. Lepiej kijek pocienkować niż go potem pogrubaszać.

7. Czy warto inwestować w podbudowę?

Zdecydowanie tak. Odpowiednio gruba, odpowiednio zagęszczona i odpowiednio równa podbudowa to podstawa każdej dobrej posadzki przemysłowej. Większość problemów z posadzkami przemysłowymi, które objawiają się przez pęknięcia, czy nawet zapadnięcia fragmentów płyt betonowych są związane właśnie z niewłaściwie przygotowaną podbudową. Kiedy w trakcie eksploatacji budynku podbudowa osiądzie, zostanie podmyta, albo jej nierówność wpłynie na grubość posadzki, może to przynieść duże problemy z posadzką dla Inwestora. Dlatego do przygotowania podbudowy trzeba się bardzo przyłożyć.

8. Jak zacierać płytę betonową pod posadzkę żywiczną?

Zawsze zalecamy zatarcie powierzchni na mat. Czyli posadzka powinna być zacierana w końcowej fazie zacierania łopatkami do uzyskania gładkiej, ale nie błyszczącej powierzchni. To zwiększa prawdopodobieństwo większej równości płyty posadzkowej oraz lepsze dogęszczenia powierzchni tej płyty. Dzięki temu po jej otwarciu pod żywicę przez szlifowanie czy śrutowanie nie będzie dużych wżerów czy raków, co jest szczególnie ważna przy systemach cienkowarstwowych.

9. Czy utwardzać płytę betonową posypką pod posadzkę żywiczną?

Ktoś mógłby zapytać, skoro ma tam przyjść powłoka żywiczna to po co tam dawać posypkę? Przecież to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Nie zawsze. Szczególnie, jeśli tą powłoką ma być cienkowarstwowa posadzka malowana. Wsypanie 1-1,5 kg posypki zwiększa komfort pracy przy zacieraniu i lepiej kompaktuje powierzchnię płyty betonowej wyciskając powietrze z betonu. Dzięki temu powierzchnia jest zwarta, gęsta bez wżerów, raków i nie wymaga dużej ilości szpachlowania. A pod malowanką o grubość 200-300 mikronów widać wszystkie naprawy podłoża. Dlatego pod malowankę warto sypnąć posypkę, aby uzyskać najlepszy możliwy rezultat.

10. Kiedy można rozpocząć prace montażowe na płycie betonowej?

Beton w dobrych warunkach (20 stopni, 60% wilgotność) uzyskuje niemal 100% wytrzymałości po 28 dniach. Po 7 dniach ten przyrost jest na poziomie około 50%. Jeśli jednak warunki są gorsze – znacznie niższe temperatury, to ten przyrost wytrzymałości jest znacznie mniejszy, a po przekroczeniu pewnej temperatury zostaje wręcz zahamowany (hibernacja). Stąd mogą się pojawić problemy z cieciem, kuciem, wierceniem czy powierzchniową obróbką betonu. Jeśli chcemy mieć pewność warto dać czas, aby beton uzyskał pełną wytrzymałość.

Wszystko zależy, jakie prace chcemy wykonywać. Jeżeli ma to być tylko przemieszczanie się po posadzce, praca z naprawdę lekkim rusztowaniem, to w pewnych warunkach nawet po kilku (7-10) dniach. Pamiętać jednak należy, że posadzka pełną wytrzymałość uzyskuje dopiero po okresie ok. 1 miesiąca i to w optymalnych warunkach tj. temperatura 20 st. C. Czasami istnieje konieczność wcześniejszego obciążenia posadzki. Wtedy, w uzgodnieniu z Zamawiającym, dopuszczamy sukcesywne obciążanie podłogi. Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany. Praktyka pokazuje, że im dłużej dajemy „dochodzić” posadzce, tym lepiej później się ją użytkuje.

11. Co może robić Inwestor, aby zwiększyć szanse na uzyskanie dobrej posadzki?

Zapewnić wykonawcy jak najlepsze warunki na budowie. Nie te minimalne – bo tu zawsze pojawia się niepotrzebne ryzyko, ale te jak najbardziej zbliżone do optymalnych. Uwierzcie mi, że to leży w waszym dobrze pojętym interesie, bo to wy zostajecie z tymi posadzkami na wiele lat, szczególnie po okresie gwarancyjnym. Dlatego z wykonawcą warto współpracować, a nie tylko oczekiwać i wymagać. Nie chcę być niegrzeczny, po prostu taka jest brutalna rzeczywistość. Im lepsze warunki na budowie zapewnicie tym większa szansa na sukces!

12. Kiedy opłaca się naprawiać istniejącą posadzkę betonową

Kiedy jest to bardziej opłacalne finansowo niż wykonanie nowej posadzki betonowej. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko sam materiał i robociznę przy wykonaniu nowej posadzki, ale również kucie istniejącej posadzki i utylizację gruzu. Drugi element to czas. Jeśli czas naprawy posadzki jest dość krótki i znacznie krótszy niż wykonanie nowej posadzki, a nie chcemy przestojów na magazynie czy produkcji to warto rozważyć remont istniejącej posadzki.

13. Kiedy nie opłaca się naprawiać istniejącej posadzki?

Gdy wychodzi to znacznie drożej niż wykonanie nowej posadzki betonowej. Dodatkowo, gdy mamy czas na wykonanie nowej posadzki betonowej – czyli przygotowanie inwestycji i zaraz po wykonaniu odczekanie, aż beton uzyska pełną wytrzymałość. Również w sytuacji, gdy mamy wątpliwości czy istniejąca posadzka spełnia nasze oczekiwania w zakresie parametrów użytkowych i wytrzymałościowych. Jeśli nie spełnia, to warto wymienić ja na nową posadzkę z gwarancją.

14. Posadzka betonowa w hali: z utwardzeniem czy bez utwardzenia?

Jeżeli posadzka betonowa, to tylko z utwardzeniem. Przeważnie jest to posypka utwardzająca w technologii DST – suche na mokre, rozwiązanie WTW (wet-to-wet) , czyli mokre w mokre lub utwardzenie impregnatami na bazie krzemianów. W trakcie zacierania powierzchni betonowej na wierzch wypływa tzw. mleczko betonowe. Po odparowaniu wody, a bez zastosowania jakiegokolwiek utwardzenia powierzchniowego, ta warstewka jest najsłabszym elementem posadzki. W związku z tym może wykazywać w krótkim czasie silne zużycie. Natomiast beton zamknięty, w którejś z powyższych technologii, jest mocno zabezpieczony przed wycieraniem. Więcej informacji na temat utwardzania posadzek.

15. Zbrojenie posadzki betonowej siatką, czy włóknem stalowym?

Jesteśmy zwolennikami zbrojenia posadzki włóknem stalowym zamiast siatką. Włókno stalowe zwiększa parametry wytrzymałościowe betonów na rozciąganie. Dodatkowo dozowane włókna w ilościach od 25 kg/m3 betonu zbroi płytę posadzki przeciwskurczowo. To eliminuje w znacznym stopniu zjawisko pojawienia się spękań i rys skurczowych. Płyta posadzki, poprzez równomierne rozłożenie włókien w betonie zyskuje pewną elastyczność i odporność na ugięcia. Zbrojenie włóknem eliminuje również problem z umieszczeniem siatki w połowie przekroju płyty betonowej, co od strony wykonawczej jest bardzo trudne.

16. Czy warto dopłacić i podnieść klasę betonu do wykonania posadzki?

Krótka odpowiedź brzmi: warto dopłacić, ale w granicach rozsądku. Dobieramy takie parametry materiałów do wykonania posadzki, aby posadzka spełniała swoje funkcje, była wytrzymała i łatwa w konserwacji, a jednocześnie aby Inwestor nie przepłacał. Nie ma sensu inwestować w „przezbrojoną” płytę betonową. Oprócz klasy betonu bardzo ważne jest przecież samo wykonanie posadzki. Z drugiej strony niedoszacowanie klasy betonu jest niedopuszczalne. Dlatego przy większych realizacjach posiłkujemy się w obliczaniu parametrów posadzki, m.in. również klasy betonu, firmami projektującymi posadzki. Więcej informacji o roli betonu w posadzkach

17. Jaka posadzka najlepsza do warsztatu samochodowego?

Jeżeli warsztat samochodowy, to posadzka o dużej odporności mechanicznej. Najlepsza i sprawdzona w czasie przez naszych kontrahentów to płyta betonowa wykończona posadzką żywiczną lub posadzką kwarcowo-żywiczną. Przy zachowaniu odpowiednich parametrów posadzki – beton klasy minimum C20/25, zbrojona włóknami stalowymi w ilości 25kg/m3, o przekroju minimum 20 cm –  możemy w każdym miejscu ustawić podnośnik i przymocować go do posadzki. Te parametry posadzki są wystarczające dla warsztatów obsługujących pojazdy do 3,5 t DMC. Jeżeli ma to być rozwiązanie pod większe obciążenia np.: samochody ciężarowe, maszyny budowlane, rolnicze, itp. to  taką posadzkę należy projektować indywidualnie. Wykończenie odpowiednim systemem żywicznym zapewni odporność na płatny eksploatacyjne z pojazdów, oleje i ułatwi utrzymanie posadzki w czystości. Będzie miało również wpływ na bezpieczeństwo pracy.

18. Jakie rozwiązania stosować gdy potrzebuje nowej posadzki na stropie?

Tutaj odpowiedź nie jest prosta. Trzeba najpierw wiedzieć jaka jest nośność danego stropu, jakie są przewidywane dla niego obciążenia i do czego ma służyć posadzka. Im więcej informacji, tym lepiej można dobrać rodzaj i parametry posadzki. Najbezpieczniej jest zlecić osobie z odpowiednimi kwalifikacjami pomiar nośności stropu i po takim badaniu można dobierać rozwiązanie posadzkowe. Stanowczo odradzamy zacieranie stropu betonowego jako gotowej płyty posadzkowej (szczególnie z utwardzeniem powierzchniowym) – szanse, że to się uda są bliskie zeru. Konsekwencje takiego rozwiązania opisujemy w artykule – płyty stropowe i fundamentowe jako gotowe posadzki przemysłowe.

19. Co w kontekście eksploatacji posadzki dają mi wycieraczki przy wejściu na moją halę sprzedaży?

Dają długie i bezproblemowe użytkowanie Twojej posadzki. Nie wystarczy jedna, mała wycieraczka o wielkości notesu kieszonkowego, ale trzeba się zaopatrzyć w cały system wycieraczek. Chodzi o to, aby klient, zanim dojdzie do posadzki właściwej, wszelkie brudy, piasek, drobne kamienie i inne zanieczyszczenia zostawił na wycieraczce. Ma to wykonać bezwiednie, samoczynnie oszczędzając właścicielowi obiektu pieniądze na mycie, konserwację i naprawy wytartej powierzchni posadzki.

20. Czym zabezpieczyć posadzkę betonową przed brudzeniem?

Posadzkę betonową najlepiej zabezpieczyć przed brudzeniem odpowiednią impregnacją – szczegóły dotyczące różnych rodzajów impregnatów i ich wykorzystania opisujemy w artykule o impregnacji posadzek. Proces wykonania takiej impregnacji nie jest wcale taki prosty. Trzeba to zlecić wyspecjalizowanej firmie (takiej jak nasza), ponieważ mały błąd podczas aplikacji może spowodować skutki odwrotne do zamierzonych. Chcemy posadzkę zabezpieczyć przed brudem i pyłem, a zła procedura mycia i nakładania polimeru spowoduje właśnie obfite pylenie i brak odporności na zabrudzenia.

21. Co zrobić, żeby posadzka nie pyliła?

Najpierw warto zdiagnozować przyczynę problemu – pylenie posadzki betonowej. Kiedy wiem z czego wynika pylenie posadzek, to wtedy łatwiej jest dobrać odpowiednią metodę naprawczą czy rozwiązanie. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: impregnacja posadzekszlifowanie i polerowanie betonu, malowanie posadzki żywicami.

22. Jakie są typowe problemy z posadzkami betonowymi?

Do typowych problemów z przemysłowymi posadzkami betonowymi należą: pylenie posadzek betonowych, uszkodzone dylatacje, brak odporności chemicznej betonu, chłonność posadzek, problemy z estetyką posadzek betonowych. Dokładniejsze opisanie tych problemów i sposoby ich rozwiązania znajdziecie tu: 5 problemów z posadzkami betonowymi i jak je rozwiązać

II. Posadzki żywiczne

23. Jak przygotować podłoże pod posadzkę żywiczną?

Podłoże pod posadzkę żywiczną potrzeba odpowiednio rozwinąć i otworzyć. Chodzi o to, aby żywica dobrze zakotwiła się do podłoża betonowego. Są 3 sposoby rozwinięcia powierzchni: szlifowanie betonu, śrutowanie betonu i frezowanie betonu. Najlepsze jest szlifowanie – daje najlepsze wyniki w testach pull-off i mniejsze zużycie żywicy. Później śrutowanie. Beton po frezowaniu zwykle wymaga szpachlowania.

24. Jakie są wymagania dla podłoża pod posadzkę żywiczną?

Podłoże powinno być betonowe w klasie nie mniejszej niż beton C20/25 – czyli 25 MPa na ściskanie i 1,5 MPa na odrywanie. Chodzi o to, aby podłoże było mocne, stabilne i dawało posadzce żywicznej dobrą przyczepność. Dzięki temu możemy bezproblemowo korzystać z posadzek żywicznych na takich podłożach betonowych. Można również układać na mocnym jastrychy cementowym, ale i tak będzie on wymagał dodatkowego wzmocnienia.

25. Czy trzeba gruntować podłoże pod posadzkę żywiczną?

TAK, zawsze trzeba gruntować podłoże pod wykonanie posadzki żywicznej. Gruntowanie zamyka pory w betonie, przez co uszczelnia podłoże i nie pozwala mu gazować – nie pozwala by wychodziły z podkładu pęcherze powietrza, które mógłby z czasem oderwać powłokę. Grunt dodatkowo pozwala na dobre przywieranie warstwy zasadniczej posadzki do podłoża.

26. Czym gruntować podłoże pod posadzkę żywiczną?

Specjalnie przewidzianymi do tego gruntami żywicznymi. Dominujące są grunty epoksydowe, można też spotkać grunty poliuretanowe. To jednak epoksydy są gruntami wiodącymi ze względu na to, że są rzadsze, łatwiej się je aplikuje i mają bardzo dobre parametry. Dla zachowania gwarancji na materiał warto stosować grunty tej samej firmy co warstwa zasadnicza posadzki.

27. Kiedy wykonywać naprawy podłoża pod żywicę?

Przed gruntowaniem. Wszelkie pęknięcia i ubytki należy naprawić zanim zagruntujemy podłoże. Do gruntowania podłoże powinno być już po wszystkich naprawach i powinno być odpowiednio rozwinięte.

28. Czy odtwarzamy dylatacje w posadzce żywicznej?

Zawsze zalecamy odtwarzanie dylatacji w posadzkach żywicznych. Zarówno dylatacji nacinanych w płycie posadzkowej, jak i dylatacji obwodowych, czyli przyściennych. Odtworzenie dylatacji zapewnia prawidłową pracę płyt posadzkowych i zapobiega przed uszkodzeniami warstwy wierzchniej, czyli posadzki żywicznej. W przypadku żywic uszczelnienie dylatacji jest szczególnie ważne – nie chcemy aby woda dostała się do betonu i spowodowała odspojenie się posadzki żywicznej od betonu.

29. Kiedy nie odtwarzamy dylatacji w posadzce żywicznej?

Są jednak szczególne przypadki, kiedy można dylatacji nie odtwarzać. Przypadek pierwszy – posadzka żywiczna cienkowarstwowa malowana. W tym przypadku zamalowujemy dylatacje i nawet jeśli złuszczą się na wypełnieniu poliuretanowym, to nie ma to wpływu na funkcjonowanie posadzki. Przypadek drugi – systemy poliuretanowej rozlewane na ogrzewaniu podłogowym – uszczelnianymi dylatacje przed rozlaniem systemu, jednak powłoka pod wpływem pracy może się zmarszczyć. Przypadek trzeci – remont starego podłoża betonowego, gdzie siatka dylatacyjna jest nieregularna i po ułożeniu żywicy nie można odtworzyć dylatacji bo są niewidoczne.

30. Kiedy po wykonaniu można użytkować posadzkę żywiczną?

Po tym jak uzyska pełną wytrzymałość. W normalnych warunkach czyli 20 st. I 60% wilgotności powietrza zwykle trwa to 7 dni dla dopuszczenia ruchu kołowego. Ruch pieszy możemy zapodać wcześniej np. po 72 godzinach Wcześniej posadzka jest bardziej podatna na zarysowania. Dajmy się jej utwardzić i następnie będziemy mogli ją obciążać.

31. Jak utrzymać w czystości posadzkę żywiczną?

Najlepiej sprzątać ją mechanicznie, czyli z użyciem automatu myjącego i szczotek lub padów myjących o odpowiedniej twardości. Przed umyciem posadzki warto ją zamieść, żeby usunąć wszelkie czynniki, które mogą ją porysować – opiłki metalowe, ziarna piasku czy inne twarde zanieczyszczenia. Warto również stosować alkaliczny środek myjący – gotowy roztwór myjący w granicach 9 pH. Po umyciu warto pozostawić posadzkę do całkowitego wyschnięcia.

32. Czy posadzki żywiczne są odporne na każdą chemię?

Niestety nie są. Żywice różnią się stopniem odporności na różne środki chemiczne stosowane w przemyśle. Epoksydy mają podstawową odporność, epoksydy o podwyższonej chemoodporności mają trochę wyższą odporność, poliuretany wyższą odporność na niektóre czynniki. Dlatego bardzo ważne jest to aby dobrać odpowiedni rodzaj posadzki żywicznej do karty obciążeń chemicznych danego obiektu. Karta obciążeń chemicznych to zestawienie środków dostających się na posadzkę, ich stężeń oraz czasu ekspozycji na powłokę żywiczną.

33. Czy posadzki żywiczne są odporne na promienie UV?

W większości przypadków nie są. Żywice epoksydowe pod wpływem promieniowania słonecznego mają tendencje do żółknięcia. Większość poliuretanów, zwłaszcza tych przemysłowych również. Dlatego tam gdzie ma być większa odporność na promieniowanie UV albo stosuje się innego rodzaju utwardzacze albo specjalne lakiery nawierzchniowe odporne na promieniowanie słoneczne.

34. Czy posadzki żywiczne się zużywają?

Tak, jak każda powierzchnia, która narażona jest na obciążenie ruchem pieszym i kołowym, na tarcie, przesuwanie elementów po posadzce czy agresję chemiczną. Posadzki żywiczne nie są niezniszczalne. To powłoki, które w zużywają się wolniej lub szybciej, ale wszystkie się zużywają.

35. Ile wilgoci może mieć podłoże pod posadzkę żywiczną?

W zależności od stosowanej żywicy gruntującej jedni dostawcy podają, że poziom wilgotności podłoża nie może przekraczać 4%. Inni z kolei twierdzą, że dopuszczalny poziom wilgotności podłoża dla ich żywic to 5%. Ważne jest to, aby przed aplikacją żywicy na podłoże dokonać prawidłowych pomiarów wilgotności podłoża.

36. Jakie są minimalne warunki do wykonywania żywic?

3 x 15. Temperatura otoczenia – minimum 15 st., temperatura płyty betonowej – minimum 15 st., temperatura mieszanki żywicznej – minimum 15 st. Choć trzeba przyznać, że nie są to warunki optymalne. Przy tych 15 st. Żywica pozostaje dość gęsta, trudniej się ją aplikuje i jest większa szansa, że nie uda się uzyskać spodziewanego rezultatu (zwłaszcza gdy chcemy posadzki gładkiej, rozlewanej).

37. Jak mieszamy żywice posadzkowe dwukomponentowe?

Zawsze wagowo. Mieszamy zadaną ilość komponentu A, z utwardzaczem, czyli komponentem B. Co jeśli dodamy zbyt mało utwardzacza? Żywica może nie związać. Co jeśli dodamy zbyt dużo utwardzacza. Żywica zwiąże z utwardzaczami, który był potrzebny, a nadmiar komponentu B nie przereaguje. To nie jest szpachlówka samochodowa, gdzie ilością utwardzacza zmieniamy czas wiązania.

38. Jaki rodzaj żywicy nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych?

Do pomieszczeń mieszkalnych, domowych, proponujemy najbardziej sprawdzony rodzaj żywicy: przemysłową żywicę poliuretanową o gładkiej strukturze i lekkim połysku. Materiał  elastyczny, nie przenoszący rys z podkładu, odporny na zarysowania eksploatacyjne. Co najważniejsze jest również stabilny pod kątem promieni UV, czyli nie żółknie pod wpływem światła słonecznego. Materiał sprawdzony w wielu realizacjach, prywatnych i komercyjnych. Po ułożeniu, dodatkowo, daje efekt wygłuszenia pomieszczenia, poprzez swoją lekką i elastyczną strukturę.

39. Czy posadzki żywiczne w domu są bezpieczne dla zdrowia?

Posadzki żywiczne nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Oczywiście, podczas aplikacji, aby posadzka mogła powstać, pomiędzy żywicą a utwardzaczem zachodzą pewne reakcje chemiczne, ale zaraz po wyschnięciu materiał ten staje się zupełnie obojętny, tak jak zwykła wykładzina PCV. Posadzki żywiczne to rozwiązania szeroko stosowane w Europie Zachodniej w pomieszczeniach obiektów służby zdrowia i nie tylko.

40. Czy posadzki żywiczne się rysują?

Tak. Każdy rodzaj posadzki, również przemysłowej ulega zarysowaniom. W zależności od użytego materiału i technologii jedne posadzki zużywają się szybciej, a inne wolniej. Wszystko zależy od przeznaczenia posadzki. Jeżeli posadzka w mieszkaniu, to tylko żywica poliuretanowa, która jest dość odporna na eksploatację. Natomiast posadzki w pomieszczeniach gospodarczych, przemysłowych i garażach można wykonać z gorszego pod kątem odporności na zarysowania materiału na bazie żywicy epoksydowej.

41. Czy można położyć żywicę na podłożu na gruncie?

Jest to możliwe, ale zasadniczym warunkiem, aby wykonać taką posadzkę na podłożu na gruncie, jest wykonanie porządnej izolacji przeciwwilgociowej. Bez tego zabiegu możemy cierpliwie czekać na pewne zjawiska towarzyszące brakowi izolacji. A mianowicie, punktowe odspajanie się warstwy żywicy na wskutek odrywania jej od podłoża, które jest skutkiem podsiąkania kapilarnego wilgoci. Uważamy, że ułożenie podwójnej warstwy folii PE o grubości 0,2 mm, nie jest wystarczającą izolacją. Należy stosować membrany przeciwwilgociowe typu ICOPAL, masy mineralne, folie zgrzewane PVC lub folię kubełkową typu TERRAFOND BETON.

42. Czy posadzka żywiczna jest najtwardszym rozwiązaniem posadzkowym?

Niestety, nie. Posadzki żywiczne są trochę błędnie odbierane przez Inwestorów. Nie są rozwiązaniami najtwardszymi i niezniszczalnymi. Zostały wymyślone w innym celu niż zapewnienie największej odporności na ścierania czy uderzenia. Głównym zadaniem powłok żywicznych była i jest nadal ochrona podkładu betonowego przed agresją chemiczną. Z czasem jednak zaczęto ich używać w miejscach, w których z powodzeniem wystarczyłaby posadzka betonowa, po to, aby uzyskać lepsze walory estetyczne. W międzyczasie utarło się wśród dostawców materiałów żywicznych, niektórych wykonawców posadzek i części Inwestorów, że te posadzki są super odporne mechanicznie. Intencja wprowadzenia rozwiązań żywicznych była zupełnie inna. Istnieją jednak posadzki żywiczne o podwyższonej odporności na ścieranie.

III. Podkłady cementowe, jastrychy, wylewki

43. Co robić kiedy podkład cementowy się sypie?

Jeżeli podkład cementowy się sypie, to bardzo źle świadczy o jakości jego wykonania lub jakości użytych materiałów, a najczęściej i jedno i drugie. Można spróbować wzmacniać taki podkład impregnatami na bazie żywic epoksydowych. Nasączenie podkładu cementowego taką żywicą może wzmocnić jego wierzchnią warstwę w głębokości  5 – 10 mm od powierzchni, jednak nie głębiej. Taka metoda sprawdzi się w momencie kiedy stwierdzimy, że podkład ma słabą wierzchnią warstwę. Jeżeli natomiast badamy go coraz głębiej i jest coraz gorzej, wtedy w grę wchodzi tylko całkowita wymiana podkładu cementowego!

44. Jakie zbrojenie przeciwskurczowe zastosować w jastrychu?

Zbrojenie przeciwskurczowe w jastrychu tylko z włókna polipropylenowego! Takie zbrojenie w 80 % eliminuje zjawisko pojawienia się pęknięć skurczowych w podkładzie jastrychowym. Kiedyś stosowano siatki, popularne pod nazwą AKS – siatka zgrzewana z pręta gładkiego ø 3 mm o oczkach 10×10 cm. Nasza firma od kilkunastu lat, z powodzeniem, stosuje włókno polipropylenowe co pozwoliło  zredukować problemy spękań jastrychów do minimum.

45. Czym wyrównać podkład betonowy, jastrych?

Podkład betonowy, cementowy, najlepiej wyrównać za pomocą mas samopoziomujących, ale renomowanych producentów. Należy dokonać dokładnego pomiaru wypoziomowania powierzchni, zaznaczyć wysokości, nanieść punkty pomiarowe i wylewać masę. Bardzo ważne jest przygotowanie powierzchni poprzez mechaniczne usunięcie mleczka cementowego oraz porządne zagruntowanie powierzchni. Jeżeli różnice wynoszą ponad 3 cm (a takie podkłady również się zdarzają!), można już zastanawiać się nad wykonaniem jastrychu cementowego lub betonowego na warstwie sczepnej.

46. Po jakim czasie od wykonania podkładu można układać posadzkę z gresu lub drewna?

Wszelkiego rodzaju okładziny: gres, parkiet, żywica, masy betonowe, najlepiej układać po całkowitym wyschnięciu podkładu. Czas wysychania jest zależny od kilku czynników: temperatury otoczenia, wilgotności, pory roku, w której wykonywany był podkład. My przyjmujemy pewne okresy, po których podkład może już być suchy, ale przed zainstalowaniem każdej okładziny należy wykonać pomiar wilgotności podłoża. Możemy przyjąć, że jastrych o grubości 7 cm, wykonany w okresie wiosenno-letnim, prawdopodobnie będzie suchy po minimum 7 tygodniach. Każdy centymetr grubości wydłuża ten okres. Po tym czasie przystępujemy do pomiarów wilgotności, za pomocą urządzenia CM, które da nam odpowiedź, czy można już układać następne warstwy.

47. Posadzka na gruncie a izolacja przeciwwilgociowa?

Posadzka czy podkład betonowy układany na gruncie powinien posiadać ciężką izolację przeciwwilgociową. Izolacja musi być wykonana z grubych membran zgrzewanych na gorąco. Najlepszym, naszym zdaniem, materiałem izolacyjnym stosowanym przez naszą firmę od wielu lat jest izolacja typu ICOPAL SBS. Próba izolowania przeciwwilgociowego foliami typu PE, o grubościach 0,2 mm nie daje oczekiwanego rezultatu, a może Inwestorowi przysporzyć wielu problemów w dalszej eksploatacji, nie tylko posadzki, ale i całego budynku. Brak porządnej izolacji przeciwwilgociowej to bomba z opóźnionym zapłonem.  Nasze doświadczenie pokazuje, że NIE WARTO „oszczędzać” na izolacji ciężkiej.

48. Jaka kolejność: najpierw podkład cementowy czy najpierw tynki?

Zdecydowanie najpierw tynki. W drugiej kolejności, podkłady. Tak, jest to zgodne ze sztuką budowlaną. Wtedy nasz podkład przylega do przygotowanej i otynkowanej ściany (oddzielonej od niej pionową dylatacją z taśmy polietylenowej). Ponadto, nasze prace powinny być wykonywane jako ostatnia, „gruba” robota w budynku. Unikamy wtedy kłopotów ze zniszczeniem jastrychu przez firmę tynkarską, której prace są dość brudne. Po wykonaniu podkładów cementowych pozostają już tylko prace wykończeniowe.

IV. Dylatacje posadzek



IV. Dylatacje posadzek

49. Co to jest dylatacja posadzki?

Dylatacja posadzki to przerwa robocza, która w trakcie utwardzania posadzki zapobiega powstawaniu pęknięć konstrukcyjnych (obkurczenia materiału). Po stwardnieniu betonu przerwa dylatacyjna zapewnia podkładowi betonowemu (czyli wylewce), albo płycie betonowej posadzce przemysłowej) kompensowanie naprężeń, które powstają w trakcie pracy jej.

50. Jakie mamy rodzaje dylatacji posadzek?

Są dylatacje poziome posadzki – albo dylatacje nacinane, tzw. pozorne, albo dylatacje systemowe posadzki (specjalne profile dylatacyjne). Mamy też dylatacje pionowe posadzki. Tak zwane dylatacje przyścienne. Oddzielają warstwy podłogowe od przegród pionowych budynków. Zapewniają odpowiednią pracę posadzek na styku ze ścianami, słupami.

51. Czy dylatacja posadzki jest konieczna?

Tak, bez dylatowania podkładów cementowych czy płyt betonowych posadzki mogą pękać. Płyty betonowe mogą się również paczyć, zwłaszcza na krawędziach i w narożnikach. Ich brak może mieć niekorzystne pracę pomiędzy posadzkami a przegrodami pionowymi.

52. Jak dylatować podkłady cementowe?

Nacięcie dylatacyjne w przypadku podkładów cementowych (popularne wylewki z miksokreata) wykonujemy w świeżym podkładzie. krawędzią pacy stożkowej Nacinamy podkład na około 1/3 głębokości wylewki. Następnie delikatnie zagładzamy nacięcie. Podkład w takcie twardnienia będzie pękał w kontrolowany sposób pod tym nacięciem. Nie zapominajmy o wykonaniu dylatacji w przejściach pomiędzy pomieszczeniami. można wykonać również nacięcia na narożnikach zewnętrznych (kawałek ściany wchodzi w posadzkę, na słupach) w tormie litery “TE”.

53. Kiedy nacinać dylatacje w posadzkach betonowych?

Nacięcia dylatacyjne posadzek przemysłowych wykonujemy w świeżo zatartej posadzce betonowej piłą spalinową i tarczą diamentową. Kiedy? Tak szybko jak można nacinać i tarcza nie wyrywa kęsów betonu, nie strzępi krawędzi. Dużo zależy od klasy betonu i warunków otoczenia. Im wyższa klasa, tym szybciej przyrasta wytrzymałość. Im cieplej, tym beton szybciej wiąże i tym szybciej trzeba nacinać dylatacje.

54. Czy można naciąć dylatacje w bardzo świeżym betonie bez uszkodzenia posadzki?

Jest taka metoda. Należy wyposażyć się w specjalną przecinarkę SoffCut z oferty Husqvarny. Specjalna konstrukcja piły do betonu i specjalnie dobrane tarcze diamentowe pozwalają ciąć dylatacje bardzo wcześnie.

55. Jak głęboko nacinać dylatacje w posadzkach przemysłowych?

Na jedną czwartą (1/4) do jednej trzeciej (1/3) grubości płyty betonowej. Płyta powinna swobodnie pękać poniżej tego nacięcia. To jest pęknięcie kontrolowane. Pękamy beton tam gdzie my chcemy żeby pękał. A nie tam gdzie beton chce.

56. Jak gęsto nacinamy dylatacje posadzki przemysłowej?

Rozstaw siatki dylatacji zależy między innymi od grubości płyty posadzkowej. Generalnie przyjmuje się, że rozstaw wylicza się ze wzoru: 30 x grubość płyty liczona w centymetrach. Czyli gdy płyta ma grubość 15 cm, powinniśmy nacinać dylatacje w polach 4,5 metra na 4,5 metra. Przy grubości 20 cm i więcej nacinamy w polach 6 m x 6 m. i to jest maksymalny rozstaw dylatacji.

57. Jaki kształt mają mieć pola dylatacyjne?

Optymalnie pola dylatacyjne powinny mieć kształt kwadratu. Wtedy płyta betonowa pracuje tak samo we wszystkich kierunkach. Jeśli nie może to być kwadrat, to prostokąt, którego stosunek boków powinien mieścić się w przedziale 0,8:1,2. Czyli pole 5 metrów x 6 metrów spełnia to założenie. Pole dylatacyjne o wymiarach 4 metrów x 6 metrów nie spełnia tego założenia.

58. Co może się stać, gdy pole dylatacyjne jest długim prostokątem?

Gdy stosunek boków nie mieście się przedziale 0,8:1,2, to może dojść do pęknięcia takiego pola np. na pół. Dojdzie do autozdylatowania posadzki. Oznacza to, że długość jednego z boków była zbyt duża by płyta wytrzymała naprężenia. W skutek pracy płyty związanej z obciążeniami od ruchu, regałów maszyn czy temperatury beton nie wytrzymał. Nie zniósł tej presji i powstało pęknięcie.

59. Po co wypełniać dylatacje materiałem elastycznym?

Dla zapewnienia odpowiedniej pracy pomiędzy płytami posadzkowymi. Uszczelnienie dylatacji zabezpiecza ją przed wnikaniem wody oraz nieczystości. Zwłaszcza cząstek stałych, które mogłyby doprowadzić do zaklinowania płyt. Często widzimy jak wióry drzewne z europalet dostają się do dylatacji bez uszczelnienia. Tam się zbijają, a jak dostanie się woda to pęcznieją. Mogą przez to klinować szczeliny dylatacyjne. Uszczelnienie kitem poliuretanowym zapobiega temu.

60. Czym wypełnić szczeliny dylatacyjne posadzki przemysłowej?

Trzeba zainstalować sznur dylatacyjny, a od góry uszczelnić dylatację kitem poliuretanowym. Najczęściej stosuje się kit jednoskładnikowy. Są też materiały dwuskładnikowe, ale ich aplikacja wymaga bardziej specjalistycznego sprzętu. Kit poliuretanowy wyciskamy specjalnym pistoletem z kiszki. Nadmiar ściągamy szpachelką. Powierzchnię wygładzamy ręcznie używając śliskiej wody (woda z dużą ilością płynu do naczyń).

61. Czy trzeba gruntować szczeliny przed ułożeniem kitu dylatacyjnego?

To zależy, czy producent kitu poliuretanowego rekomenduje takie gruntowanie. Jeśli TAK, to warto to zrobić, aby mieć gwarancję producenta na materiał. Trzeba wtedy skorzystać ze specjalnego preparatu – tzw. primera. Zwykle jednoskładnikowego. Aplikujemy pędzlem lub specjalnym aplikatorem. Po wyschnięciu podkładu układamy uszczelniacz. Są jednak kity poliuretanowe nie wymagające wcześniejszego gruntowania podłoża.

62. Po co fazować krawędzie szczelin dylatacyjnych?

Powodów jest kilka. Po pierwsze usuwamy najsłabszy element z posadzki, czyli ostrą krawędź płyty betonowej. Dzięki fazowaniu krawędź płyty nie będzie się kruszyć. Po drugie, zwiększamy powierzchnię styku pomiędzy betonem, a kitem poliuretanowym. Trzeba większego przemieszczenia płyt, by zerwać takie uszczelnienie.

63. Czym wypełnić szczeliny dylatacyjne podkładu cementowego?

Nacięć dylatacyjnych w jastrychu cementowym nie wypełnia się. Pozostawiamy je bez wypełnienia, ponieważ jest to podkład. Te dylatacje należy odtworzyć w posadzce, która przykryje podkład. Wtedy uszczelniamy dylatacje posadzki, a nie podkładu.

V. Impregnacja, pielęgnacja posadzek betonowych



V. Impregnacja, pielęgnacja posadzek betonowych

64. Co daje pielęgnacja betonu?

Ogranicza gwałtowne odparowanie wilgoci z betonu co pozwala na prawidłowe zachodzenie reakcji hydratacji cementu. Dzięki temu w prawidłowy sposób beton uzyskuje zakładane parametry wytrzymałościowe (wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na zginanie i wytrzymałość na odrywanie). Dzięki temu również posadzki betonowe mają możliwość uzyskać wysoką odporność na ścieranie.

65. Czy posadzki trzeba polewać?

To zależy od tego, o jakie posadzki chodzi. Jeśli mówimy o posadzkach przemysłowych, to można to zrobić przed przykryciem posadzki folią (choć przy dobrej impregnacji nie trzeba). Stara zasada mówiła o tym, że: mało wody do betonu, dużo wody na beton. W przypadku nawierzchni zewnętrznych, których nie możemy przykryć folią, w wielu wypadkach polewanie wodą jest konieczne, aby uniknąć nadmiernego skurczu betonu. Choć często mimo polewania wodą nie udaje się tego uniknąć.

66. Jak pielęgnować posadzki betonowe?

Najlepiej przez zastosowanie pielęgnacji mokrej. Czyli po impregnacji posadzki i nacięciu dylatacji należy przykryć posadzkę folią i pozwolić jej dojrzewać pod folią. Woda parująca z posadzki będzie się skraplała na folii i ponownie zwilżała jej powierzchnię. Jeszcze lepsza byłaby geowłóknina, ale na naszym rynku praktycznie nikt jej nie stosuje ze względu na koszty. Po około 14 dniach ściągamy folię z całej powierzchni posadzki, żeby posadzka równomiernie wysychała.

67. Jak pielęgnować jastrychy cementowe?

Nie trzeba ich przykrywać folią, jeśli mamy szczelny budynek i na kilka dni po wykonaniu możemy tę szczelność zachować. Z praktyki wykonawczej wynika, że wykonawcy są niechętni do stosowania preparatów ograniczających odparowanie wilgoci, ponieważ musieliby robić to de facto w trakcie zacierania. A to jest już bardzo karkołomne i niepotrzebne, gdy możemy zapewnić sezonowanie jastrychu bez przeciągów i przewiewów.

68. Jak długo pielęgnować posadzkę pod folią?

Im dłużej tym lepiej. Wszystko oczywiście zależy od warunków atmosferycznych, temperatury powietrza, wilgotności, poziomu wentylowania pomieszczeń. Jednak nie powinien to być okres krótszy niż 14 dni. Przyjmijmy, że jest to niezbędne minimum. Jeśli możemy zostawić folię na posadzce na dłużej, to tym lepiej.

69. Czy beton trzeba impregnować?

Tak, posadzki betonowe muszą być impregnowane dla uzyskania swoich właściwości użytkowych. Pamiętajmy, że kiedyś beton był materiałem z którego wykonywało się płytę nośną, którą wykańczano np. posadzką żywiczną. Obecnie technologia obróbki betonu jest tak rozwinięta, że wykonujemy z betonu gotowe do użytku posadzki. Jednym z elementów tej obróbki jest właściwa impregnacja.

70. Czy impregnację posadzki trzeba powtarzać?

To zależy od tego jaką impregnację wybraliśmy jako inicjalną. Jeśli materiałami połokowymi, to po ich wytarciu impregnację należy cyklicznie powtarzać. Jeśli byłą to dobra impregnacja krzemianowa lub krzemionkowa i przestrzegamy planu regularnego mycia posadzki może się okazać, że dodatkowe impregnacje posadzki nie będą potrzebne. Dużo zależy też od warunków eksploatacji. Jeśli posadzka jest mocno obciążana warto sprawdzić czy taka impregnacja może okazać się konieczna.

71. Kiedy impregnować posadzkę?

Najlepiej byłoby to wykonać na już dojrzałym i wysezonowanym betonie. Niestety w naszych warunkach procesu budowlanych jest to nierealne bo inwestorzy nie chcą za to zapłacić (dodatkowy przyjazd na impregnację, przerzucanie odpowiedzialności za stan posadzki etc). Dlatego firmy posadzkarskie impregnują posadzki zaraz po zatarciu i robią to z bardzo dobrymi rezultatami.

72. Czym można zaimpregnować posadzkę?

Preparatami powłokowi i impregnatami nie powłokowymi. Preparaty powłokowe to zwykle impregnaty żywicy akrylowej rozcieńczone w ksylenie (tzw. śmierdziuchy) lub w wodzie – preparaty typu „EKO”. Impregnaty nie powłokowe to preparaty na bazie krzemianu sodu, potasu lub litu. Są również preparaty krzemionkowe. Natomiast zewnętrzne płyty betonowe, place parkingowe, drogi betonowe można impregnować preparatami woskowymi.

73. Co zrobić, żeby posadzka nie pyliła?

Po pierwsze: zapewnić odpowiednie warunki na budowie – zapewnić szczelność budynku – brak zalania płyty betonowej, brak przemrożenia płyty betonowej. Po drugie: utwardzić posypką utwardzającą dla wzmocnienia jej wierzchniej warstwy. Po drugie: przeprowadzić odpowiednią impregnację, najlepiej preparatami krzemianowymi lub krzemionkowymi. Po czwarte: przeprowadzić odpowiednią pielęgnację mokrą. Po piąte: rozpocząć użytkowania po pełnym utwardzeniu.

74. Jak długo powinna schnąć posadzką?

Tak długo, aż osiągnie około 4-5% wilgotności. Ta wilgotność pozwala układać na płycie betonowej posadzki żywiczne oraz wypełniać szczeliny dylatacyjne. To osiągnięcie tego parametru powinno być kluczowe, a nie czas schnięcia. A czas schnięcia zależy od warunków otoczenie – temperatury powietrza, wilgotności i czy pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

75. Jak długo schnie wylewka cementowa?

W normalnych warunkach czyli 20 st. C i wilgotności powietrza przyjmujemy, że około 1 cm na tydzień. Czyli przy 7 cm podkładzie cementowym mówimy o około 7 tygodniach schnięcia do gotowości, aby układać na tym podkładzie okładziny. Przy czym zawsze warto sprawdzić poziom wilgotności specjalnym miernikiem. Ważne, aby uzyskać warunki, które rekomenduje dostawca danej okładziny.

76. Czym konserwować beton?

Są różne preparaty do konserwowania betonowych posadzek przemysłowych. Do najpopularniejszych należą preparaty polimerowe – stąd powiedzenie o polimeryzowaniu posadzek. Jeśli posadzka nadaje się do polimeryzacji (jest w relatywnie dobrym stanie) to jest to jeden z najtańszych sposobów wydłużenia jej bezawaryjnego funkcjonowania.

77. Jaki beton można stosować na posadzki przemysłowe?

Beton posadzkowy. Minimum w klasie C20/25. Beton posadzkowy ma umiarkowany przyrost wytrzymałości i odpowiednią konsystencję. Ta konsystencja pozwala go układać, a umiarkowany czas wiązania wielostopniowo obrabiać zacieraczkami – najpierw dyskami, a później łopatkami. Odpowiedni dobór mieszanki ma również wpływ na utrzymanie kruszywa w całym przekroju i brak bleeding – czyli wyrzucania nadmiaru wody.


ARTYKUŁY NA BLOGU

Zaremba Posadzki na Facebooku